Adaugă Răspuns 

Punctajul Subiectului:
  • 0 Voturi - 0 medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Alte meditatii faine
10/08/2016, 09:25 AM
Răspuns: #1
Alte meditatii faine
OA 10 august
"O stare permanentă de tranziţie este condiţia cea mai nobilă a omului." – Juan Ramon Jimenez

Schimbarea nu e compatibilă cu mândria încăpăţânată. Creşterea spirituală nu se produce într-un climat de aroganţă şi superioritate atotştiutoare. Schimbările care au loc în cei ce practică acest program cuprind întreaga personalitate – gândurile, emoţiile, felul în care mă văd pe mine însumi şi pe alţii. Aceste tranziţii necesită o bunăvoinţă de a renunţa la vechile idei şi de a-mi pune încrederea într-o Putere superioară mie însumi. Atunci când am renunţat la voinţa proprie, darul abstinenţei a devenit al meu, iar compulsia mâncatului a fost oprită. Alte defecte sunt de asmenea pe cale de a fi îndepărtate pe măsură ce devin dispus să renunţ la dreptul de a-mi decide şi controla viaţa.

Pentru Astăzi:
Pentru a mă schimba, trebuie să înţeleg că a renunţa nu înseamnă a ceda şi nici a eşua. Nu mai există nevoia de a avea dreptate.
Găsește toate mesajele acestui utilizator
Citează acest mesaj într-un răspuns
12/08/2016, 04:23 PM
Răspuns: #2
Alte meditatii faine
OA 12 august
"Un teoretician fără practică este un pom
fără fructe; iar un devotat fără învăţare
este ca o casă fără intrare." – Sa’di

Dacă propăvăduiesc un program spiritual şi aplic acel program cât mai bine cu putinţă, oamenii îmi cer să-mi împărtăşesc experienţa. Ei îşi doresc ceea ce am eu, pentru că ceea ce am e evident chiar şi pentru noul venit. Dacă însă fac sugestii pe care nu le urmez eu însumi, cuvintele mele vor fi goale, fără putere de convingere.
Este o pierdere de timp să pretind că sunt ceva ce nu sunt, deoarece pierd chiar recompensele acestui program. Pentru a începe să acţionez potrivit spuselor mele, am nevoie doar de bunăvoinţa de a cere ajutor.

Pentru Astăzi:
S-a spus că nimeni nu e prea „prost“ pentru a lucra programul de doisprezece paşi, dar există unii care sunt prea deştepti. Mă rog lui Dumnezeu, să mă protejeze de la a fi prea deştept.
12/08/2016, 10:36 PM
Răspuns: #3
RE: Alte meditatii faine
(12/08/2016 04:23 PM)SuperTramp A scris:  OA 12 august
"Un teoretician fără practică este un pom
fără fructe; iar un devotat fără învăţare
este ca o casă fără intrare." – Sa’di

Dacă propăvăduiesc un program spiritual şi aplic acel program cât mai bine cu putinţă, oamenii îmi cer să-mi împărtăşesc experienţa. Ei îşi doresc ceea ce am eu, pentru că ceea ce am e evident chiar şi pentru noul venit. Dacă însă fac sugestii pe care nu le urmez eu însumi, cuvintele mele vor fi goale, fără putere de convingere.
Este o pierdere de timp să pretind că sunt ceva ce nu sunt, deoarece pierd chiar recompensele acestui program. Pentru a începe să acţionez potrivit spuselor mele, am nevoie doar de bunăvoinţa de a cere ajutor.

Pentru Astăzi:
S-a spus că nimeni nu e prea „prost“ pentru a lucra programul de doisprezece paşi, dar există unii care sunt prea deştepti. Mă rog lui Dumnezeu, să mă protejeze de la a fi prea deştept.

Faină meditație, merge si la AA. Mulțumesc Andysis! Smile

Alcoolul nu este raspunsul , el doar te face sa uiti intrebarea!
13/08/2016, 12:18 AM
Răspuns: #4
Smile prea bine a punctat...pt toate adictiile. Chiar si pt cea de control. Si eu multumesc pt muncuta care e faci in AA!
Te imbratisez, Fanebro!Smile
14/08/2016, 05:50 PM
Răspuns: #5
Gandul zilei Hazelden

A trai in prezent

Cate o zi la timpul ei,
Este suficient.
Nu privi inapoi si nu iti plange trecutul.
Caci ...a trecut...
Si nu te tulbura din cauza viitorului.
Caci inca nu a venit.
Traieste in prezent, si fa-ti-l frumos.
In asa fel incat sa merita sa ti-l amintesti.
15/08/2016, 02:40 PM
Răspuns: #6
Alte meditatii faine
Gândul zilei Hazelden

Nimãnui nu-i place un "martir".

Cum ne simțim în preajma "martirilor"? Vinovați, nervoși, captivi, negativi, și nerãbdãtori sã scãpãm cât mai repede.

Într-un fel, mulți din noi am dezvoltat convingerea cã deprivându-ne noi pe noi înșine, neavând grijã de noi, rãmânând în rolul victimei, și suferind fãrã utilitate ne va aduce ceea ce dorim.

Este sarcina noastrã sã ne observãm abilitãțile, punctele tari, și sã avem grijã de noi înșine prin dezvoltarea și punerea lor în practicã.

Este sarcina noastrã sã ne observãm durerea și sfârșeala și sã ne îngrijim în mod corespunzãtor.

Este sarcina noastrã sã ne observãm deprivarea, de asemenea, și sã începem sã facem pași spre a ne oferi nouã înșine abundențã. Începe înãuntru în noi, prin schimbarea a ceea ce credem cã meritãm, prin renunțarea la a ne depriva și prin a ne trata propria persoanã în felul în care meritãm cu adevãrat sã fim tratați

Viața este grea, dar nu trebuie sã ne-o îngreunãm și mai tare prin a ne auto-neglija. Nu este nici o glorie în suferințã, este doar suferințã. Durerea noastrã nu se opri când apare salvatorul, ci atunci când ne luãm responsabilitatea fațã de propria persoanã și ne oprim durerea.

Azi voi fi propriul meu salvator. Nu voi mai aștepta ca altcineva sã îmi lucreze chestiunile personale și sã îmi rezolve problemele în locul meu.
16/08/2016, 09:36 AM
Răspuns: #7
Alte meditatii faine
OA 17 august

"Nu poţi cunoaşte nimic care merită să fie dăruit dacă nu ştii de asemenea cum să primeşti." – Havelock Ellis

E teribil să primeşti; nu ştiu ce să fac, ce să spun. Fie că este vorba despre un compliment sau un cadou, mă blochez şi mă bâlbâi, mă simt penibil, murmurând eschivări ridicole dar de mult folosite, de genul: „A, zdreanţa asta veche? Am cumpărat-o la reducere...“ Realizez doar mai târziu că în încercarea de a părea modest, am jignit chiar persoana care mi-a făcut un simplu compliment.
Îmi place sugestia unui prieten care practică dragostea dură: „Spune `mulțumesc` şi apoi taci din gură.“
Apreciez îndrumările simple pe care le pot înţelege, şi pe membrii OA iubitori care mi le transmit.

Pentru Astăzi:
Sunt dispus să exersez a spune „Mulțumesc“, până acest lucru devine ceva natural pentru mine.
16/08/2016, 10:37 AM
Răspuns: #8
(16/08/2016 09:36 AM)SuperTramp A scris:  OA 17 august

"Nu poţi cunoaşte nimic care merită să fie dăruit dacă nu ştii de asemenea cum să primeşti." – Havelock Ellis

E teribil să primeşti; nu ştiu ce să fac, ce să spun. Fie că este vorba despre un compliment sau un cadou, mă blochez şi mă bâlbâi, mă simt penibil, murmurând eschivări ridicole dar de mult folosite, de genul: „A, zdreanţa asta veche? Am cumpărat-o la reducere...“ Realizez doar mai târziu că în încercarea de a părea modest, am jignit chiar persoana care mi-a făcut un simplu compliment.
Îmi place sugestia unui prieten care practică dragostea dură: „Spune `mulțumesc` şi apoi taci din gură.“
Apreciez îndrumările simple pe care le pot înţelege, şi pe membrii OA iubitori care mi le transmit.

Pentru Astăzi:
Sunt dispus să exersez a spune „Mulțumesc“, până acest lucru devine ceva natural pentru mine.

MULTUMESC!Smile

Alcoolul nu este raspunsul , el doar te face sa uiti intrebarea!
17/08/2016, 12:18 PM (Ultima modificare: 17/08/2016 12:20 PM de SuperTramp.)
Răspuns: #9
Alte meditatii faine
GANDUL ZILEI HAZELDEN

Fiecare conflict are multe nivele.

Unele cupluri traiesc ca intr-un razboi rece. Conflectele sunt tratate prin retragere intr-o ”liniste” care il face pe fiecare sa creada ca este victima de drept. Cand ne retragem in acest rol ne abandonam pe noi insine si angajamentele noastre in defavoarea relatiei. Ne indepartam de relatia pe care am creat-o initial din dragoste si speranta.

Cand apar conflicte, asa cum trebuie, rezolutia depinde de a ne asuma riscul de a ne intoarce catre partenerul nostru cu suficient calm incat sa il ascultam si sa ne spunem si partea noastra. E vorba despre a renunta la orgoliu si la dorinta de a avea dreptate. Fiecare din noi credem ca avem dreptate.

Diferendele nu provin neaparat din cine are dreptate sau greseste, din bine sau rau. Fiecare conflict are mai multe nivele. De cele mai multe ori, in conflicte, ceea ce avem cel mai tare nevoie este sa ne simtim ascultati si intelesi. Cand ascultam si ne concentram eforturile spre a intelege, putem da drumul nevoii noastre de a ”castiga” si astfel diferentele de opinie pot construi o putere comuna.

Spune-i partenerului tau despre conflict sau diferenta de opinie pentru care ai tacut.

Grupul de adictii mixte de aseara a avut ca tema exact meditatia aceasta, si au iesit la iveala niste uratenii din spatele asa zisei ”modestii” (vorbesc despre mineSmile). SImpla meditatie s a dovedit a fi un bun ”impingator” de la spate pentru un sfert de pas 4Smile
Si a fost eliberator.
Si eu multumesc.
20/08/2016, 08:35 AM
Răspuns: #10
Alte meditatii faine
OA 20 august
" Există o curtoazie a inimii. Ea este înrudită cu dragostea. Din aceasta răsare cea mai pură galanterie în comportamentul exterior." – Johann Wolfgang von Goethe

Curtoazia inimii poate părea ceva detaşat: ea nu se amestecă în deciziile altora, şi nu dă sfaturi, sau are nevoie de aprobare. Nu face jocuri, nici nu judecă pe alţii; nu acceptă vinovăţia şi nici nu face pe alţii să se simtă vinovaţi cu vorbe de genul: „De ce n-ai făcut aşa? Ce te-a apucat să faci altfel?...” Curtoazia inimii nu face diferenţă între președinte şi copilul de mingi, nu simte niciodată snobism sau superioritate şi e capabilă să înveţe din toate şi de la toţi.
Curtoazia inimii salută ideile şi oamenii noi, simte bucurie în loc de teamă, vede cu ochi limpezi şi apreciază mai degrabă decât să critice ceea ce vede.

Pentru Astăzi:
Fie ca eu să fiu unul dintre cei binecuvântaţi, astfel încât să pot arăta „curtoazia inimii” tuturor celor din jurul meu.
Adaugă Răspuns 

Mergi la:

Utilizatori care citesc acest subiect: 1 Vizitator(i)