Adaugă Răspuns 

Punctajul Subiectului:
  • 0 Voturi - 0 medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Trio-ul care asigura succesul in abstinenta.
01/06/2014, 08:33 PM
Răspuns: #1
Trio-ul care asigura succesul in abstinenta.
Buna tuturor!
Vineri am fost la un meeting AA in Cluj-Napoca si un membru cu o vechime mai mare de 10 ani spunea la un moment dat ca abstinenta este cladita ca un scaun cu trei picioare.
Sanatate fizica,mentala si spirituala.
In absenta unui picior al acestui scaun dispare stabilitatea, iar viata si abstinenta devine ca mersul pe bicicleta..
O comparatie reusita care din momentul in care a fost spusa nu mi-a mai iesit din minte..Am simtit nevoia sa o impartasesc si cu voi.
Cu invatamintele de rigoare,bineinteles.
Găsește toate mesajele acestui utilizator
Citează acest mesaj într-un răspuns
01/06/2014, 10:27 PM
Răspuns: #2
RE: Trio-ul care asigura succesul in abstinenta.
(01/06/2014 08:33 PM)Marius A scris:  Buna tuturor!
Vineri am fost la un meeting AA in Cluj-Napoca si un membru cu o vechime mai mare de 10 ani spunea la un moment dat ca abstinenta este cladita ca un scaun cu trei picioare.
Sanatate fizica,mentala si spirituala.
In absenta unui picior al acestui scaun dispare stabilitatea, iar viata si abstinenta devine ca mersul pe bicicleta..
O comparatie reusita care din momentul in care a fost spusa nu mi-a mai iesit din minte..Am simtit nevoia sa o impartasesc si cu voi.
Cu invatamintele de rigoare,bineinteles.
ExclamationHuhSadSad
CONCEPTUL DE BOALA:A.A.-ul crede ca boala alcoolismului este insotita de o varietate de consecinte biologice ,psihologice,sociale si spirituale.Cu alte cuvinte ,alcoolismul este considerata a fi o"boala bio-psiho-socio-spirituala" (4).Recuperarea in alcoolism si implicit castigarea abstinentei -implica abordarea problemelor fizice,emotionale,sociale si spirituale.(4 elemente) asociate cu acesta.Asta inseamna ca alcoolismul este vazut ca o afectiune medicala si nu ca o deficienta morala .Textul de baza din Alcoolicii Anonimi descrie boala ca "o alergie fizica cuplata cu o obsesie mentala "(de unde constatam ca acel scaun tre'sa aiba patru picioare si fara unul deja nu prea ai stabilitate,iar mersul pe bicicleta nu se uita niciodata !)

<Dores>
01/06/2014, 10:57 PM
Răspuns: #3
Frumos punctat,Dorel!
Dar omul se referea la sanatate..care nu poate fi si sociala..
Iar mie tocmai comparatia cu mersul pe bicicleta mi s-a parut de-a dreptul geniala.Eu cred ca toti am mers pe bicicleta inainte de a deveni alcoolici.Am invatat sa mergem pe bicicleta si bineinteles ca nu poti uita mersul pe bicicleta.
Dar nu e natural sa mergi pe bicicleta!Te oboseste..poti sa cazi..
Lucruri de evitat pentru un alcoolic.
Eu cred ca marea majoritate a oamenilor din jurul nostru merg pe bicicleta..Si pot sa faca asta mult si bine.Dar si mai bine e sa ai trei puncte de sprijin..
02/06/2014, 08:32 AM
Răspuns: #4
Există cartea ”Scaunul cu trei Picioare” în literatura noastră, dacă doriți o pot pune pe forum, este interesantă.
27/06/2014, 06:13 PM
Răspuns: #5
hey! interesanta contradictie din punctul meu de vedere se pot accepta ambele ca sa le zic scaune daca s-a mers pe ideea de comparatie cu scanul atata timp cat el ofera echilibru si cumpatare dores a punctat mai bine pe parte medicala dar ca si grup de suport in aa sunt indeajuns cele trei picioare la scan cel putin pentru inceput plus ca nu trebuie indus intr-o oarecare confuzie nici un nou membru crud in abstinenta cat despre mersul pe bicicleta....... mai bine alerg hahahaha
Adaugă Răspuns 

Mergi la:

Utilizatori care citesc acest subiect: 1 Vizitator(i)