Adaugă Răspuns 

Punctajul Subiectului:
  • 0 Voturi - 0 medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
GHID DE STUDIU A TRADIȚIILOR AA
05/08/2016, 11:00 AM
Răspuns: #1
Aceste întrebări au fost iniţial publicate în AA Grapevine în legătură cu cele 12 tradiţii, a început publicarea lor în noiembrie 1969 şi a mers până în septembrie 1971. În timp acestea au fost iniţial destinate în primul rând utilizării individuale. Alte grupuri din Comunitatea AA le folosesc ca bază pentru discuţii mai ample.
Drepturile de autor © A.A. Grapevine, Inc
Practică aceste principii...
Tradiţia unu: ”Este necesar ca prosperitatea noastră comună să se afle pe primul loc; restabilirea personală depinde unitatea Comunității AA”.
• Sunt în grupul meu o persoană ce acționează pentru vindecare, reparatii, integrare, sau sunt o persoană dezbinatoare? Mă ocup de bârfă şi fac inventarul altor membrii?
• Sunt un împăciuitor sau nu? Mă comport pios "doar de dragul discuţiilor", plonjând cu argumente?
• Sunt blând cu cei care mă ”freacă” în mod greşit, sau sunt și eu abraziv?
• Pot face remarci AA competitive, cum ar fi compararea unui grup cu altul, sau remarci contrastante despre AA-ul dintr-un loc cu AA-ul dintr-un alt loc?
• Am renunțat la unele activităţi AA în cazul în care erau superioare pentru a nu participa la acestea sau ca aspect AA?
• Sunt informat despre AA ca un întreg? Pot accepta AA-ul ca un întreg, sau doar părţile pe care le înţeleg le aprob?
• Sunt grijuliu cu membrii AA, vreau ca ajutorul să fie și de la mine?
• Spun platitudini despre dragoste în timp ce țin secret un comportament care abundă în ostilitate?
• Mă duc la suficiente intalniri AA, citesc suficientă literatură AA, într-adevăr păstrez legătura?
• Împărtăşesc cu membrii AA totul despre mine, rele şi bune acceptându-le, precum oferind și ajutor în Frăție?
Tradiţia doi: ”Întru atingerea scopului nostru comun, de grup, nu există de cât o autoritate fundamentală: Un Dumnezeu al iubirii, așa cum se poate exprima El în conștiința noastră de grup
• Critic sau am încredere în sprijinul membrilor din grup, în comitetele şi angajaţii din birouri? În nou-veniţi și în membrii vechi.?
• Sunt absolut de încredere, chiar şi în secret, cu Pasul doisprezece AA la locul de muncă sau cu alte responsabilități AA?
• Țin secret problemele din AA la locul de munca? Sau mă laud cu ideile mele din AA?
• Pot salva unele discuţii contradictorii din grup, sau le pot dirija în spiritul bun spre conştiinţa de grup şi să lucrez cu bucurie împreună cu ei?
• Deşi am fost treaz de câţiva ani, sunt eu dispus pentru a servi la rândul meu în rezolvarea treburilor din AA?
• În discuţiile de grup, vorbesc despre problemele despre care nu am nici o experienţă şi cunoştinţe?
Tradiţia trei: ”Singura cerință, pentru a deveni membru AA, este dorința de a înceta băutul”.
• În mintea mea, îi consider pe unii dintre noii membri AA ca învinşi?
• Există un fel de alcoolici, pe care în privat, nu-i vreau în grupul meu AA?
• Se configurează în mine un judecător al celui nou-venit, dacă este sincer sau fals?
• Pot accepta ca limba, religia (sau lipsa acesteia), rasa, educaţia, vârsta sau alte lucruri din acestea să interfereze cu transmiterea mesajul AA?
• Sunt impresionat de o celebritate? De un medic, un preot, un ex-condamnat? Sau pot trata acest nou membru pur şi simplu natural ca unul la fel ca restul dintre noi?
• Atunci când cineva se străduiește în AA și are nevoie de informatii sau ajutor (chiar dacă el nu le poate cere cu voce tare), într-adevăr contează pentru mine ceea ce face el pentru a trăi? Unde locuieste? Care sunt aranjamentele sale interne? Dacă el a fost la AA înainte? Ce alte probleme are?
Tradiţia patru: ”Este bine ca fiecare grup șă fie autonom în toate privințele, cu excepția chestiunilor care afectează alte grupuri sau AA, în ansamblu
• Insist să spun că există câteva moduri, care îmi dau dreptul, de a face lucrurile în AA?
• Grupul meu ia întotdeauna în considerare bunăstarea Comunității AA? A Grupurilor din apropiere? A singuraticilor? A grupurilor internaționale? A unui grup din Roma sau din El Salvador?
• Am criticat comportamentul altor membri atunci când este diferit de al meu, sau am învăţa de la ei?
• Întotdeauna ţin minte că, la sosirea noilor veniți care ştiu că eu sunt în AA, aș putea într-o oarecare măsură să reprezint părtăşia noastră cu toată dragostea?
• Sunt dispus să ajut un nou-venit să meargă la orice lungimi – lungimile sale, nu ale mele-pentru a rămâne treaz?
• Împărtăşesc cunoştinţele și instrumentele AA cu alţi membri care nu au auzit până atunci de ele?
Tradiţia cinci: ”Nici un grup nu are un alt scop primordial unic, decât să transmită mesajul său alcoolicului care mai suferă”.
• Eu mă retrag vreodată prin a spune, "Eu nu sunt un grup, astfel încât acest lucru sau tradiţie nu se aplică pentru mine"?
• Sunt dispus să explic ferm unui nou-venit limitările de ajutor AA, chiar în cazul în care el devine supărat pe mine pentru că nu-i dau un împrumut?
• Am cerut astăzi oricărui membru AA pentru o favoare specială sau considerente pur şi simplu pentru că eu sunt un alcoolic, coleg cu ei?
• Sunt eu dispus să fac Pasul doisprezee cu un viitor nou venit indiferent cine sau ce este el/ea pentru mine?
• Ajut grupul meu în fiecare mod pentru a putea a-şi îndeplini scopul nostru principal?
• Îmi amintesc că membrii vechi AA, pot fi alcoolici care încă suferă? Am încercat de ai ajuta şi de a învăţa în același timp de la ei?
Tradiţia şase: ”Este foarte necesar ca nici un grup AA să nu sprijine, să nu finanțeze și să nu intituleze ca AA nici un alt organism, înrudit sau nu cu Alcoolicii Anonimi, ca nu cumva problemele de bani, proprietate sau prestigiu să ne distragă de la obiectivul nostru primordial
• Ar trebui ca împreună cu colegii mei de grup să mergem pentru a strange bani pentru a dota mai mult și mai bine sediul nostru AA.?
• Este bine pentru un grup să închirieze o mică clădire?
• Sunt toți, coordonatori şi membri ai clubului nostru local, implicați pentru a se familiariza cu "Liniile directoare pentru grupuri"(care este disponibil gratuit la GSO)?
• Ar trebui ca secretarul nostru de grup să servească cu grupul pe Președintele Comitetului consultativ pentru alcoolism din localitate?
• Unii alcoolici vor rămâne în apropiere de AA numai în cazul în care avem un TV şi o cameră cu card. În cazul în care acest lucru există, este necesar pentru a transmite mesajul de la ei, ar trebui să avem aceste facilitati?
Tradiţia şapte: ”Este bine ca fiecare grup AA să se autofinanțeze după nevoi și să refuze contribuții din afară
• Sincer acum, cum pot să ajut AA (grupul meu, biroul meu central, GSO-ul meu) ca să fie autofinanțate? Aș putea pune un pic mai mult în coş și pentru comunitatea AA cât și în numele unui nou venit, care nu îşi poate permite încă? Cât de generos am fost eu când a trecut pălăria pe la fiecare?
• Grapevine ar trebui să vândă spaţiu de publicitate pentru editorii de carte şi companii antidroguri, astfel încât ar putea face un profit mare şi ar deveni o revistă mai mare, plină de culoare, la un preţ mai mic per copie?
• Dacă GSO execută scurt fondurile pe un an, nu ar fi bine să solicităm guvernului subvenţii pentru grupurile AA din spitale şi închisori?
• Este mai important pentru a obţine o colectă mai mare de la câţiva membrii AA, sau o colectă mai mică la care participă mai mulţi membri?
• Este raportul trezorierului neimportant în funcționarea bună a grupului AA? Ce simte trezorierul despre asta?
• Cât de important în recuperare este sentimentul respectului de sine, mai degrabă decât sentimentul de a fi întotdeauna obligat pentru caritatea primită?
Tradiţia opt: ”Este important ca Alcoolicii Anonimi să rămână mereu neprofesioniști, dar centrele noastre de servicii pot angaja personal calificat
• Este propriul meu comportament corect descris de tradiţiile AA? Dacă nu, de ce am nevoie pentru schimbare?
• Atunci când încalc orice tradiţie, în special, îmi dau seama cum afectez pe alții?
• Uneori încerc pentru a obţine unele recompense – chiar dacă nu de bani - pentru eforturile mele personale în AA?
• Încerc să par în AA ca un expert în alcoolism? Pe recuperare? Pe medicina? Pe sociologie? Pe AA în sine? Pe psihologie? Pe problemele spirituale? Sau chiar si pe smerenie?
• Pot face un efort pentru a înţelege ceea ce fac angajaţii AA? Ce fac lucrătorii în alte agenţii de alcoolism? Pot distinge în mod clar deosebirile dintre aceștia?
• În propria mea viaţă AA, am orice experienţe care ilustrează înţelepciunea acestei tradiţii.
• Am acordat suficientă atenţie cărții ”Doisprezece paşi şi Douăsprezece tradiţii” și pliantului cu tradiţiile AA – cum m-am dezvoltat?
Tradiţia nouă: ”Este bine ca AA, ca, comunitate, să nu aibă o organizare strictă vreodată; dar, putem constitui consilii sau comitete de servicii, direct responsabile față de cei în slujba cărora se află.
• Încă încerc să fiu șeful lucrurilor din AA?
• Rezist aspectelor formale ale AA pentru că mă tem de ei ca fiind de autoritate?
• Sunt suficient de matur pentru a înţelege şi a folosi toate elementele din programul AA – chiar în cazul în care nimeni nu mă obliga să fac acest lucru – ca un sentiment de responsabilitate personală?
• Am exercitat răbdare şi umilinţă în orice servicii fac în AA?
• Eu sunt conştient de toate cele care sunt responsabilități în orice servicii în AA?
• De ce nu are nevoie fiecare Grupa AA de o Constituţie şi Statut?
• Am învăţat să fac o treaba în AA serios – şi să profit astfel – atunci când vine momentul?
• Ce are a face rotaţia în AA a cu anonimatul? Cu smerenia?
Tradiţie zece: ”Comunitatea AA nu exprimă nici o opinie referitoare la vreun subiect exterior; este foarte important ca numele AA să nu fie amestecat niciodată în controverse publice”.
• Am vreodată impresia că într-adevăr există o ”aprobare AA" pentru folosirea Antabuse? Tranchilizante? Medici? Psihiatri? Biserici? Spitale? Închisori? Alcool? Guvern? Legalizarea marihuana? Vitamine? Al-Anon? Alateen?
• Pot partaja sincer experienţa mea personală cu privire la oricare dintre aceste fără a da impresia că eu sunt persoana care deține o ”aprobare AA"?
• În istoria AA ce a dat naştere la tradiţia noastră zece?
• Am avut o experienţă asemănătoare în viaţa mea de AA?
• Ce ar fi AA fără această tradiţie? În cazul în care ar fi?
• Încalc această tradiție sau oricare dintre ele sprijinind în mod subtil amestecul cu alte probleme exterioare AA, poate inconstient?
• Cum se poate manifesta spiritul acestei tradiţii în viaţa mea personală în afara AA? În interiorul AA?
Tradiţia unsprezece: ”Politica noastră de relații publice se bazează mai degrabă pe atragere, de cât pe reclamă; ne este întodeauna necesară păstrarea anonimatului personal, la nivel de presă, radio, film
• Uneori promovez AA atât de fanatic, că face să pară neatractiv?
• Sunt eu mereu atent să păstreze secretele despre un membru AA?
• Sunt atent la pronunțarea numelui AA-chiar şi în părtăşie?
• Simt ruşine de a fi un recuperat sau în recuperarea din alcoolism?
• Cine ar fi membru AA dacă noi nu am fi ghidați de ideile tradiţiei unsprezece? În cazul în care ar fi?
• Este sobrietatea mea destul de atractivă pentru un bețiv bolnav încât și el să vrea o astfel de sobrietate?
Tradiţie doisprezece: ”Anonimatul este baza spirituală a tuturor tradițiilor noastre și ne reamintește neîncetat să plasăm principiile deasupra personalităților”
• Este o idee bună pentru mine pentru a plasa bunăstarea comună a tuturor membrilor AA înainte bunăstării individuale? Ce se va întâmpla cu mine în cazul în care AA ca un întreg ar disparea?
• Atunci când nu am încredere în AA pe slujitorii care doresc a avea autoritate, încerc să-i ajut pentru a se îndrepta?
• În părerile și observațiile mele despre alți AA implic mai mult cerinţele de a fi membru mai mult decât dorința de a sta treaz?
• Încerc pentru a creea un anumit grup AA conform cu standardele mele?
• Am o responsabilitate personală în a ajuta un grup AA pentru a indeplini scopul său principal? Care este partea mea?
• Comportamentul meu personal reflectă tradiţia a şasea – sau contrazice aceasta?
• Fac tot ce pot pentru a sprijini AA financiar? Când este ultima dată când am plătit anonim un abonament la literatură sau un seit AA?
• Mă plâng despre comportamentul anumitor membrii AA, mai ales dacă aceștia sunt plătiți a lucra pentru AA? Ce m-a făcut atat de deștept?
• Am îndeplinit toate responsabilităţile în AA astfel încât să fiu chiar de acord cu propria mea conștiință? Chiar?
• Enunţurile mele reflectă întotdeauna tradiţia a zecea, sau pot aduce AA-ului critici de dragul criticilor?
• Trebuie să păstraţi literatura AA un secret, sau o descoperiți în conversaţie privată care poate ajuta un alt alcoolic(prin urmare sparg anonimatul meu)? Calitatea mea de AA poate fi atractivă pentru alţi beţivi care doresc să devină AA?
• Care este importanţa reală a mea printre milioanele de membrii AA?
Drepturile de autor © A.A. Grapevine, Inc
Găsește toate mesajele acestui utilizator
Citează acest mesaj într-un răspuns
Adaugă Răspuns 

Mergi la:

Utilizatori care citesc acest subiect: 1 Vizitator(i)