Adaugă Răspuns 

Punctajul Subiectului:
  • 0 Voturi - 0 medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Fiecare zi la timpul ei - Al-anon
18/08/2016, 06:56 PM (Ultima modificare: 18/08/2016 09:47 PM de SuperTramp.)
Răspuns: #31
18 august
Unii dintre noi avem o lista lunga de nemultumiri impotriva alcoolicului mai ales impotriva aceluia care inca mai bea. Cel mai rau lucru posibil pe care il putem face este sa le reamintim mereu aceasta, accentuand astfel martirajul nostru.Cel mai bun lucru pe care il putem face este sa le stergem din memorie, astfel incat fiecare noua zi sa devina o oportunitate de a face lucrurile mai bune. Nu este de datoria mea sa tin un inventar al greselilor si comportamentelor urate ale sotului meu. Sarcina mea este sa am grija de mine astfel incat ceea ce spun si ceea ce fac sa imbunatateasca viata pentru mine si pentru familia mea.
Ce să ne amintim astăzi?
Rememorand nemultumirile este mai mult o pierdere de vreme. Este o pierdere a vietii care ar putea fi traita cu mari satisfactii. Daca pastrez amintirea opresiunilor si a indignarilor, le readuc la o realitatea dureroasa. Am descoperit ca este surprinzator de usor sa uiti odata ce am inceput sa folosesc programul Al-Anon in fiecare zi.
„Teroarea momentului”, a spus regele.
„ Nu voi uita, nu voi uita niciodata.”
„ Totusi vei uita,” zise regina, „daca nu faci o regula din asta.” ( Lewis Carroll: Through the Looking Glass)
Găsește toate mesajele acestui utilizator
Citează acest mesaj într-un răspuns
19/08/2016, 02:34 PM
Răspuns: #32
19 august
Atitudinea mea fata de celalalt, chiar daca bea sau nu, poate avea o nespusa influenta in viata familiei mele. Probabil, de-a lungul greilor ani de baut, am dobandit obiceiul de a-l chinui, de a-mi arata dispretul fata de actiunile lui si indignarea pentru neglijarea obligatiilor. Sunt responsabil(a) pentru consecinta acestor atitudini. Chiar si o mica intelegere si compasiune ne va arata ca acest comportament este auto-distrugator si ego-ul alcoolicului este deja dureros de apasat de vina si frica.
Ce să ne amintim astăzi?
Niciodata nu vreau sa uit ca sotul/sotia, indiferent ce greseli poate avea , este un copil al Domnului si de aceea, este indreptatit la respectul si consideratia mea. Ma voi feri de asumarea rolului de judecator si moralizator, deoarece nu pot distruge alta persoana fara sa imi provoc la randul meu prejudicii.
„ Este usor, teribil de usor, sa zdruncini increderea de sine a unui om. A te folosi de asta pentru a distruge spiritul unui om, este diabolic.” ( G. B. Shaw - Candida )
20/08/2016, 06:14 PM
Răspuns: #33
20 august
O membra a carei sot s-a alaturat de curand comunitatii AA, ne-a impartasit din experienta ei recenta: "el nu se duce la suficiente intalniri ca sa se mentina in abstinenta. Am observat ca nivelul de whisky a scazut putin, dupa semnele pe care le-am pus pe sticla. El nu isi doreste ca eu sa merg cu el la intalnirile AA, insa eu ma duc oricum; Trebuie sa vad cum functioneaza acest AA". Alt membru raspunde: " il tratezi ca pe un nou-nascut in scutece, il urmaresti tot timpul si decizi ce ar trebui sa faca. Cine te-a pus sefa sotului tau? De ce crezi ca stii ceea ce este bine pentru el? Accepta ca se straduieste si lasa-l sa-si gaseasca propriul lui drum spre .abstinenta.
Ce să ne amintim astăzi?
Uneori ne socheaza cum erorile modului nostru de a gandi se intorc impotriva noastra, dar trebuie sa imi aduc aminte intotdeauna ca motivatia in Al-Anon este iubire si ajutor. Daca sunt pe calea gresita, vreau sa stiu, ca sa pot sa imi corectez atitudinia gresita. Altii, deseori vad problemele noastre mai clar decat putem noi sa le vedem si de la ei putem primi cel mai bun ajutor.
„Invata-ma sa gandesc corect si sa nu ma simt ofensata de critica facuta cu iubire.”
21/08/2016, 02:05 PM
Răspuns: #34
21 august

Daca cred ca nu mai exista nici o speranta de a-mi imbunatati viata, inseamna ca ma indoiesc de puterea lui Dumnezeu. Daca cred ca am motive de disperare, imi marturisesc esecul personal dar am puterea sa ma schimb si nimic nu ma poate opri decat refuzul meu personal. Niciodata propria satisfactie in viata nu depinde de ce ar putea face altcineva. Aceasta este o eroare de gandire de care pot sa scap cu ajutorul AL-Anon. Pot invata sa ma incredintez imensei si nemarginitei puteri a lui Dumnezeu, daca doresc sa fiu continuu constient(a) de apropierea lui.

Ce să ne amintim astăzi?

Nu sunt la mila crudei sau capricioasei sorti, deoarece am puterea sa stabilesc cum va fi viata mea. Nu sunt singur(a). Am incredere si credinta in cei de la Al-Anon ca vor sprijini eforturile mele, asa cum reiese din dragostea, grija si ajutorul prietenilor din grup. Nu sunt singur(a) fiindca Dumnezeu este cu mine mereu si sunt constient(a) de prezenta lui.

„A fi fara speranta este a nega minunatele posibilitati ale viitorului”.
22/08/2016, 09:03 PM
Răspuns: #35
22 august
Daca un spin sau o aschie ma inteapa la mana, ce fac? Il indepartez cat de repede pot. Bineinteles ca nu-l pot lasa acolo sa ma raneasca , sa se infecteze si sa se raspandeasca infectia in tot corpul. Totusi, ce fac cand spinii resentimentelor si urii imi cuprind gandurile? Ii las acolo si astept sa creasca in timp ce sufar tot mai mult din cauza durerii? Este adevarat ca resentimentele si ura sunt mult mai greu de scos din gandurile noastre decat un spin din deget, dar foarte multe depind de dorinta mea de a le elimina inainte ca otrava sa se imprastie.
Ce să ne amintim astăzi?
Daca intr-adevar nu vreau sa fiu ranit si daca sunt sigur ca autocompatimirea nu imi da o anumita satisfactie secreta, voi face toti pasii necesari pentru a-mi elibera mintea de ganduri dureroase si emotii. Cel mai bun mod de a face asta nu este de a le scoate cu forta ci de a le inlocui pe cele dureroase cu ganduri de iubire si recunostinta.
„Ceilati nu au nici macar jumatate din puterea mea de a ma rani” (William Shakespeare-Othello)
23/08/2016, 03:08 PM
Răspuns: #36
23 august

Invatam atat de multe in Al-Anon si in atat de interesante si neasteptate moduri. In mijlocul unui schimb de replici la o intalnire, toti incep sa rada de ceea ce s-a spus. „Asteptati un minut”, intrerupe un membru. „Fiecare din jurul acestei mese zambind, am lasat la o parte durerile si nemultumirile. Oare ne comportam in acest fel norocos si acasa sau acolo automat ne punem fetele de martiri? Eu stiu ca asa procedez si chiar din acest moment am de gand sa incep sa schimb asta”.
Ce să ne amintim astăzi?
Oare port eu de obicei fata de martir ca sa-i reamintesc sotului meu ce clipe grele mi-a facut? Sau incerc sa-i ridic moralul deja atat de deprimat de vina si confuzie? Voi incerca, cu adevarat voi incerca de acum inainte, sa fiu placuta si un pic vesela, chiar daca lucrurile nu se intampla cum vreau eu. Imi este frica sa-i las pe cei din jurul meu sa afle ca intr-adevar am motive de fericire sau imi doresc ca toti sa imi planga de mila?
„...ca esti fericit, ii datorezi lui Dumnezeu;
Daca continui asa iti datorezi tie insuti.”
( John Milton: Paradisul pierdut)
24/08/2016, 10:57 PM
Răspuns: #37
24 august

Undeva de-a lungul timpului, in studiul programului Al-Anon, ne vom imbogati cu valori ale onestitatii si sinceritatii. Cand aceasta se intampla, unul din primele lucrurile pe care suntem capabili sa le recunoastem este ca, comportamentul nostru, ca si al alcoolicului, a fost departe de a fi sanatos si rational. Cand putem face asta fara rusine sau stinghereala, ni se pare ca putem sparge orice bariera. Este un progres dar sa nu ne imaginam ca Al-Anon a facut tot ce poate pentru noi. Am ajuns la un nivel dar mai sunt multe varfuri de urcat pentru a atinge seninatatea si pentru o viata implinita.
Ce să ne amintim astăzi?
Chiar daca vreodata am ajuns la concluzia multumitoare ca nu mai am nevoie de Al-Anon, permiteti-mi sa imi aduc aminte ca se poate face mult mai mult decat sa duc cu mine chinul de a trai cu problemele alcolismului. Stiu ca pot sa fac progrese mari in implinirea mea; pentru Al-Anon este o filozofie, un mod de viata. Niciodata nu ma voi indeparta de Al-Anon.
„Odata ce am depasit problemele care m-au adus prima oara in acest parteneriat, sunt increzatoare ca, a continua sa caut intelegerea spirituala imi va aduce mari beneficii.”
25/08/2016, 03:29 PM
Răspuns: #38
25 august

Am realizat vreodata ceva bun in timp ce emotiile mele luptau cu isteria? Sunt eu constient(a) ca reactionand la primul impuls, spunand primul lucru care imi vine in minte, distruge propriul meu scop? Nu pot pierde oprindu-ma sa gandesc: Usor de facut. Nu ar fi nici o criza la dimensiuni greu de gestionat daca as putea astepta o vreme pentru a-mi da seama ce este mai bine de facut. Daca nu esti sigur(a) ca torni ulei in apa cu probleme si nu intr-un foc furios, ar putea fi mai bine sa nu faci si sa nu spui nimic inainte ca lucrurile sa se calmeze. Usor de facut.

Ce să ne amintim astăzi?

S-ar putea sa ia un pic de autocontrol sa stai departe de conflict si confuzie, dar este o minunata protectie pentru linistea mintii. Daca nu pot spune sau face ceva pentru a potoli furtuna, doar ma voi autopedepsi. Si fiecare mica batalie pe care o castig - cu mine insumi - o va face pe urmatoarea mai usoara. Ia-o usor ca sa fie usor. Totul iti va parea mult mai putin important maine!

„Tacerea este un mare aliat, prietene. Atata timp cat imi pastrez otrava, nu voi face lucrurile rele mai rele”
26/08/2016, 12:19 PM
Răspuns: #39
26 august
Cineva la o intrunire AL-Anon a spus: „Sotia mea a fost in jurul AA-ului timp de 10 ani si nu a ajuns niciodata la o aniversare de 1 an. Aproape de implinirea a cate unui an, se intampla ceva care o determina sa se apuce din nou de baut. Putea sa nu dureze decat cateva zile dar aceste caderi repetate sunt atat de frustrante incat ma intreb daca le va depasi vreodata”. Aceasta este o problema pe care Al-Anon este in masura sa o rezolve. A fost evidentiat faptul ca perioadele lungi de abstinenta erau un motiv de bucurie, ca sotul ar fi bine sa aprecieze efortul convins al sotiei de a ramane abstinenta si sa nu-i condamne recaderile. Si mai presus de toate, aceasta problema a recaderii nu este a lui, ci a ei si nu ar trebui sa-i afecteaza viata lui, ca individ.

Ce să ne amintim astăzi?

Prea des iau personal lupta alcolicilor si simt ca ar trebui sa pot sa fac ceva pentru ei. Cand ma gasesc adormit in aceasta atitudine de Dumnezeu, ma concentrez pe primul pas – „sa admitem ca suntem neputinciosi... ”

„ De ce suntem necajiti cand lucrurile nu se intampla in concordanta cu dorinta noastra? Cine este acela care face toate lucrurile dupa dorinta lui? Nici eu, nici tu si nici un om de pe fata pamantului.”
( Thomas A’Kempis )
28/08/2016, 08:40 AM (Ultima modificare: 28/08/2016 09:07 AM de SuperTramp.)
Răspuns: #40
27 august

Un exercitiu interesant si care sa merite cateva momente de reflexie, ar fi a analiza sensul exact al frazei „ a te simti ofensat”. Aceste cuvinte descriu un act intentionat, facut noua insine de cineva cu scopul de a ne rani. Primim ofensa. Nu suntem obligati sa o acceptam. Suntem liberi sa refuzam sa fim raniti de o remarca dusmanoasa sau de o actiune malitioasa. Asa ca, intreaga problema ramane la noi. Optiunea de a accepta sau respinge o ofensa este doar a noastra.

Ce să ne amintim astăzi?
S-ar putea sa nu fie simplu la inceput dar daca imi reamintesc ca nu-mi voi permite sa fiu ranit de ceva ce cineva spune sau face, pot sa am o schimbare nemaipomenita in atitudinea si dispozitia mea. Ori de cate ori simt ca am fost ranit de cineva, voi refuza in mod tacut sa accept ofensa sau voi riposta. Ce usurare va fi pentru mine ca astfel de incidente sa nu lase nici o urma asupra mea ! Nu voi accepta ofensa.

„Ce imi pot face cuvintele daca nu le pun la suflet?”

28 august

Este un singur inteles al frazei „uitand de mine” care ma atentioneaza sa nu-mi pierd stapanirea de sine. Cand cineva zice ceva urat sau dur, spunem ca „nu stie ce vorbeste”, aceasta insemnand ca uita ce este mai bun in ei, pierzandu-se intr-o furie necontrolata. Cineva de la Al-Anon intr-o intalnire ne-a spus despre asta, povestindu-ne cum mama sa a ajutat-o cand era mica, sa depaseasca un astfel de moment de furie. ”’”Oricand aveam un acces de furie, mama mea ar fi spus foarte linistit: „Uiti de tine, draga mea, tempereaza-ti vocea si vei vedea ca nu mai doare asa tare.” Aceasta, intotdeauna m-a calmat si m-a facut sa-mi fie rusine. Odata i-am raspuns:” Bine mama, o sa imi aduc aminte de asta” si la sfarsit ea mi-a spus: ”Sa uiti de tine? Tempereaza......” si amandoua am ras.”

Ce să ne amintim astăzi?
Daca imi amintesc ce fel de persoana as vrea sa fiu, nu o sa uit de mine si nu o sa ma las purtata de valul de furie. Imi voi aminti sa-mi temperez vocea – tacerea intotdeauna pregateste terenul pentru liniste.

„ Nu uita de tine in timpuri de furie...”
Adaugă Răspuns 

Mergi la:

Utilizatori care citesc acest subiect: 1 Vizitator(i)