Adaugă Răspuns 

Punctajul Subiectului:
  • 0 Voturi - 0 medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Fiecare zi la timpul ei - Al-anon
05/08/2016, 03:24 PM (Ultima modificare: 05/08/2016 03:25 PM de SuperTramp.)
Răspuns: #21
5 august
Ce primim de la aderarea la Al-Anon depinde mult de ce dam noi la aceasta aderare. Sigur , programul Al-Anon ma ajuta sa scap de disperari si frustrari, dar efortul de a asculta, observa si a ma concentra trebuie sa fie al meu. Al-Anon imi arata directia dar drumul trebuie sa-l fac eu. Al-Anon imi da instrumentele dar eu trebuie sa le utilizez.
Ce să ne amintim astăzi?
Daca aplic la programul Al-Anon, citesc zilnic din cartea Al-Anon, privesc intalnirile ca fiind prea importante pentru a nu le frecventa si aplic ceea ce invat, sunt pe drum(ul cel bun). De-a lungul drumului pot sa ajut pe altii sa-si rezolve problemele si astfel sa capat si mai mult ajutor de la propria mea dorinta de a impartasi ce primesc de la Al-Anon. Vreau sa fiu mereu constient de rolul meu in calitate de membru al acestei comunitati, experimentand in mod responsabil schimburile reciproce linistitoare, pe care aceasta comunitate le face posibile.
“ Motivul pentru care obtin atat de mult de la faptul ca sunt membru Al-Amon, este ca acesta e mijlocul prin care devin o persoana mai buna.”
Găsește toate mesajele acestui utilizator
Citează acest mesaj într-un răspuns
06/08/2016, 08:07 AM
Răspuns: #22
6 august
Meditatia zilei 06.08.2016 - Meditatii Al-Anon

Aceasta e o zi pe care D-zeu mi-a dat-o. Daca as putea realiza ce dar maret este, as folosi fiecare moment pentru a-mi face viata mai senina, mai plina de rasplata. Nu as privi peste umar la dezamagirile trecutului, nu as privi cu ingrijorare viitorul. As trai – azi – cat de bine as putea. As lasa deoparte gandurile critice ale altora. As observa lucruri interesante : expresia de pe fetele celor din jur, o floare de pe pervaz, farmecul unui copil, norii . Azi sunt minuni in jurul meu daca deschid ochii sa ma bucur de ele.

Ce să ne amintim astăzi?

Nu trebuie sa ma las preocupat de grijile si necazurile zilei astfel incat sa-mi scape partile frumoase. Azi pot sa incep un nou mod de a-mi utiliza timpul, de a privi ceea ce ma inconjoara si de a face parte din viata mea. Am sa fac din ziua de azi o zi de care sa-mi amintesc cu placere si o pregatire pentru zilele ce vor urma.

“ Azi e tot timpul pe care-l am. Nimic nu ma poate impiedica sa-l
folosesc bine. Daca fac din ziua de azi o zi buna, maine ar putea fi o zi si mai buna”
08/08/2016, 09:24 AM (Ultima modificare: 08/08/2016 09:25 AM de SuperTramp.)
Răspuns: #23
RE: Fiecare zi la timpul ei - Al-anon
7 august
Foloseste un slogan” a sugerat cineva la o intalnire. “Tine-l in fata ochilor, in minte, tot timpul si nu lasa grijile sa-l acopere. Actioneaza !” De exemplu “LASA SI LASA-L PE D-ZEU”. Cu cat ma las coplesit si ma concentrez asupra problemelor mele, cu atat mai mult nu-l las pe D-zeu sa ma ajute in rezolvarea lor. Cu cat ma stradui si sunt mai disperat in rezolvarea lor cu atat mai mult raspunsurile imi scapa. Asa ca am sa LAS SI AM SA-L LAS PE D-ZEU. Daca eu nu pot trece peste dificultati, poate ca El o va face, daca LAS SI IL LAS PE D-ZEU.
Ce să ne amintim astăzi?
Repetand acest slogan, imi va da un sentiment de eliberare si de relaxare, astfel ca, nimic nu va parea asa dificil ca mai inainte. Gandul de a LASA, imi ia o mare greutate de pe umeri si ma face sa respir usurat din nou. De ce-mi era asa greu a LASA? Pentru ca, simteam ca numai eu pot sa-mi rezolv problemele. Stiu ca nu e adevarat, asa ca de-acum am sa LAS SI AM SA-L LAS PE D-ZEU.
„Ajutorul Domnului este disponibil totdeauna. Tot ce trebuie sa
facem e sa-I primim in viata noastra, sa fim gata sa-I acceptam indrumarile.”

8 august
Se spune ca membrii Al-Anon nu-si dau sfaturi unii altora. Asta se refera la sfaturile privind actiuni drastice, privind actiuni radicale in relatiile familiale. Aceasta noi nu trebuie sa facem si nu facem. Pe de alta parte Al-Anon dau multe alte sfaturi. Sugeram cautarea in noi insine a cauzelor problemelor noastre. Indrumam spre acceptarea sfaturilor lui D-zeu. Recomandam citirea cartilor Al-Anon, studierea celor 12 PASI si a SLOGANURILOR. Sugeram cai spirituale pentru a dobandi noi perspective si noi puteri, impartasim propria experienta in aplicarea lor.
Ce să ne amintim astăzi?
Cand sunt in fata unei probleme de nerezolvat accept cu bucurie sfatul tovarasilor mei de a ma concentra asupra unui SLOGAN sau al unui PAS pentru a gasi o rezolvare. Sunt constient ca o decizie constructiva o pot lua numai dupa ce am reusit sa-mi ridic gandurile si emotiile deasupra starii de confuzie.
„Utilizand SLOGANURILE si cei 12 PASI ma intaresc si voi lua
decizii intelepte.”
09/08/2016, 10:05 AM
Răspuns: #24
9 august

Stiu cat de usor e sa las sa se dezvolte in mine furia, cand cineva ma raneste. Mult mai greu este sa ma detasez, astfel incat sa pot opri “ fierberea “ aceasta. Daca nu fac asta, presiunea din mine va exploda ranindu-ma pe mine si tot ce este in jurul meu. Cand suntem privati de dorinta noastra de a pedepsi pe cei pe care suntem maniosi, se poate sa ne razbunam pe nevinovatii din jur, uneori chiar pe copiii nostri, vieti tinere pe care D-zeu ni le-a incredintat. Desigur ca avem obligatia – o datorie de dragoste – de a evita adancirea agresiunii emotionale pe care un parinte care bea, o manifesta asupra lor.

Ce să ne amintim astăzi?

Sunt multe motivatii pentru a ma retine de la acumularea gandurilor rauvoitoare. Acestea pot rabufni in agresarea altor fiinte. O motivatie suplimentara de a-mi inabusi mania inainte de a scapa de sub control, este prevenirea ranilor emotionale pe care mi le poate face.

„Daca cineva se considera religios dar nu-si infraneaza limba,
isi dezamageste inima si religiozitatea sa e lipsita de valoare.”
(Epistola lui James )
10/08/2016, 10:18 AM
Răspuns: #25
10 august

In Cartea Ecleziastica scrie : “ Lovitura limbii poate rupe oasele. Cantareste-ti cuvintele si pune-ti frau la gura. Invidia si mania scurteaza viata.”Acest citat se reflecta in programul Al-Anon. In mod constant ni se reaminteste ca luptam sa ne imbunatatim, sa ne aparam de influenta confuziei, a maniei si a resentimentelor. In aceste cuvinte din Biblie gasim indemnul direct de a cauta vina noastra in dificultatile pe care le avem cu cei din jur. Si rezultatul – binele nostru propriu – se regaseste deasemenea in invataturile Al-Anon.
Ce să ne amintim astăzi?
Trebuie sa evaluez cat de mult rau am facut si poate inca il fac, spunand primul lucru care imi vine in minte. Trebuie sa realizez ca, cea mai rea reactie la mania mea nestapanita se va rasfrange chiar asupra mea. Ceea ce spun intr-un moment de furie necontrolata poate avea consecinte grave pe termen lung.
„Asculta repede, vorbeste lent. Fii greu de infuriat, in numele
valorii omenesti nu a dreptatii Dumnezeiesti”
(Epistola lui James)
11/08/2016, 10:13 AM (Ultima modificare: 11/08/2016 09:25 PM de SuperTramp.)
Răspuns: #26
11 august

Chiar si inaintand in cunoasterea filozofiei Al-Anon, ti se pare greu de acceptat formularea : “ Al-Anon e o cale spre libertatea (eliberarea) mea.” Sa spunem ca ma simt prizonier, captiv intr-un mod de viata iritant, asa cum ne simtim multi. Ce fac in acest caz? Primul impuls e sa manipulez lucrurile si persoanele din jurul meu astfel incat sa devina mai acceptabile pentru mine. Ma cert, ma infuriu, plang, pentru a-l face pe cel (cea) de langa mine sa se poarte intr-un fel care sa ma faca fericit? Fericirea nu se obtine asa. Eliberarea de disperare si frustrare se obtine numai prin schimbarea in mine insumi a atitudinilor ce produc conditiile care imi fac rau.

Ce să ne amintim astăzi?

Am forta de a ma elibera de deficientele ce ma tin legat de problemele mele. Si intre ele este si refuzul meu de a accepta responsabilitatea pentru felul meu de a fi.

„Nu te lasa coplesit de rau. Copleseste raul cu bine.”
(Romanii)
12/08/2016, 10:46 AM (Ultima modificare: 12/08/2016 10:47 AM de SuperTramp.)
Răspuns: #27
12 august

Este dificil sa renunti la obiceiul de a stabili standarde pentru cel de langa tine si de a astepta ca ele sa fie respectate. Din pacate asta poate continua si dupa ce alcoolicul este abstinent in programul AA. Ne imaginam care ar trebui sa fie rezultatele abstinentei , in schimbari de atitudini si comportament si atunci cand acestea nu se intampla, ne simtim frustrati si infuriati.Trebuie sa invat sa-mi las partenerul in mainile Domnului si a prietenilor din AA. Trebuie sa invat sa nu astept si sa nu cer. Am sa caut si am sa apreciez actiunile sale pozitive fara sa ma concentrez asupra celor negative. Trebuie, cu alte cuvinte, sa fac ceva constructiv privind propria mea atitudine.

Ce să ne amintim astăzi?

Nu am sa caut perfectiunea alcuiva inainte de a obtine propria-mi perfectiune. Cum asta nu se va intampla, am sa invat sa accept lucrurile asa cum sunt si sa ma opresc din a incerca sa le schimb asa cum vreau eu. Am sa caut o abordare mai inteleapta a vietii din partea mea, nu a altcuiva.

„Trebuie sa inveti sa renunti la multe din asteptarile si dorintele tale
daca vrei sa ai o relatie de pace si intelegere cu altii.”
(Thomas A’Kempis)
15/08/2016, 01:43 PM (Ultima modificare: 15/08/2016 01:46 PM de SuperTramp.)
Răspuns: #28
13 august
Suferim mai mult decat este cazul si asta, deseori, pentru ca ne-o dorim. Multi dintre noi redeschidem
rani vechi, cramponandu-ne de trecut, - “ce a facut saptamana trecuta sau anul trecut…”. Multi dintre noi traim spaima a ceea ce ziua de maine ne-ar putea aduce. Un exercitiu interesant care ma poate recompensa pentru azi, ar putea fi de a examina lucrurile care ma ranesc acum. Am sa atac valabilitatea lor pentru a vedea daca exista vreo baza pentru amaraciunea mea - adica pentru frica si ingrijorarea mea. Am sa descopar probabil, spre multumirea mea, ca am in acest moment mai mult decat un motiv pentru a fi fericit si bucuros.

Ce să ne amintim astăzi?
De ce sa ma las sa sufar? Este vreun sens sau valabilitate in cele ce eu permit sa ma afecteze? Si ce daca “el a zis” “- sau “ea a facut”? Chiar daca au fost destinate sa ma raneasca, nu pot sa ma atinga pe MINE, daca eu veghez la poarta mintii mele.

“Unele din rani le-ai vindecat,
La cele mai adanci chiar ai supravietuit,
Dar ce tulbura si provoaca suferinta prin care ai trecut,
Vine din partea demonilor care nu s-au aratat niciodata.”
(Ralph Waldo Emerson)

14 august

Cand un alcoolic ajunge in cele din urma in decaderea maxima si incepe lungul drum ascendent prin AA, este inceputul cresterii maturitatii personale si spirituale. Daca constientizam, asa cum ar fi bine sa o facem, ca ambii parteneri dintr-o casatorie cu un alcoolic sunt sau au devenit nevrotici si noi cei non-alcoolici, de asemenea, avem nevoie de ajutorul unui program de crestere. Daca A face pasii potriviti si abordeaza viata ca un adult responsabil, cum poate B sa tina ritmul fara a intelege ca, in cele din urma, ar fi bine sa vina la noi la Al-Anon? Asta e si sensul expresiei noastre de intampinare : “ Actionand in grup pentru un tel comun face mai mult decat a intari ambii parteneri separat. Asta are sa-i uneasca mai mult.”

Ce să ne amintim astăzi?
Daca membrul AA recunoaste ca abstinenta e doar inceputul ascensiunii sale si partenerul sau trebuie ajutat sa se adapteze noilor probleme ale relatiei lor. Al-Anon ne arata cum sa ne indeplinim
responsabilitatile cu demnitate si afectiune.

“…..iubirile si bucuriile noastre pot sa se amplifice cu trecerea timpului.”

15 august
Fiecare dintre noi are un potential enorm. Multe dintre frustrarile noastre provin din cauza ca nu suntem in stare sa dam ce este mai bun din noi si sa luam din viata ceea ce are ea de oferit, asteptand acceptarea noastra.

Cu toate ca venim in Al-Anon cu e problema specifica, nu realizam intotdeauna ca dezvoltarea personala poate fi raspunsul, atat in viata cu alcoolicul cat si cu altii. Solutiile raman la mine. Cu ajutorul Puterii Superioare, pot sa imi infrumusetez viata cu liniste, seninatate si bucurie. Aceasta nu depinde de nici o alta persoana si cu cat accept mai repede aceasta, cu atat mai repede voi fi capabil a ma confrunta cu mine insumi, in mod realist.

Ce să ne amintim astăzi?

Oamenii ma pot afecta doar daca eu la permit. Trebuie sa nu ma las influentat de altii fiindca sunt liber sa reflectez asupra propriile dorinte si standarde si sa decid ce este mai bine pentru mine. Am aflat ca imi pot descoperi propria mea putere si incredere, lucrand fidel cu programul Al-Anon si utilizandu-l in viata mea de zi cu zi.

„...singurul raspuns adevarat la frustrare, este sa te concentrezi pe tine insuti si sa scoti la suprafata ceea ce este unic in tine. Aceasta imi da impulsul si curajul sa actionez constructiv in lumea exterioara.” ( Robert K. Greenleaf)
16/08/2016, 12:55 PM
Răspuns: #29
16 august
Este posibil ca acele cuvinte dure si acuzatii pe care le folosim pentru a critica alcoolicul pentru ce a facut sau a esuat in a face, nu lasa urme odata ce batalia este terminata. Dar ce putem spune? Cum putem risca sa jignim alta persoana care deja este foarte adanc ranita de propria sa vina? Are vre-o sansa vocea lui Dumnezeu sa se auda deasupra strigatelor mele furioase? Care este motivul sa ma las dus(a) de val in crizele de furie nechibzuite? Sa pedepsesc betivul? Pentru a ma elibera de sentimentele mele?

Ce să ne amintim astăzi?

Nu pot pedepsi pe nimeni fara a ma pedepsi pe mine. Eliberarea de tensiunile mele, chiar daca pare justificat, lasa in spate urme de amaraciune. Chiar daca am decis ca relatia cu sotul meu nu mai are valoare in viata mea, pot totusi sa iau in considerare beneficiile de lunga durata ale acceptarii tacite in momentele de stres.

„Cum sa-i pedepsesti pe aceia a caror regrete sunt mai mari decat nelegiuirile lor?”
(Kahili Gibran, The Prophet)
17/08/2016, 07:09 AM
Răspuns: #30
17 august

Uneori uitam ce experienta dureroasa a fost sa venim prima data la intalnirea Al-Anon. Iti amintesti gandurile invalmasite, frica, incertitudinea? Multe intrebari deloc usoare se invart in mintile noastre. „Fac ceea ce trebuie?”- „ Ce va zice EL daca afla?”.„Imi discreditez familia admitand ca sotul sau tatal beau prea mult?”, ” Daca ii spune cineva ca am fost acolo?” Apoi ne-am linistit descoperind clauza de confidentialitate a Al-Anon pentru noi. Fiecare membru intelege ca nici un cuvant din ce se vorbeste in intalniri nu trebuie sa paraseasca incaperea si in mod special nici un nume nu va fi divulgat.

Ce să ne amintim astăzi?

Noul venit la Al-Anon se simte imediat confortabil si in siguranta cand afla ca poate vorbi fara frica,cu pastrarea anonimatului. Noi asiguram anonimatul fiecaruia. Ii datoram aceasta asigurare. Suntem obligati prin TRADITIILE noastre, precum si prin nevoia noastra de protectie impotriva barfelor neglijente. Am sa imi aduc aminte in fiecare zi ca este necesar sa am grija sa nu dezvalui nimic referitor la Al-Anon si membrii AA.

Traditia 12: Anonimatul este fundatia spirituala a tuturor Traditiilor noastre, reamintindu-ne intotdeauna sa punem principiile inaintea personalitatilor.
Adaugă Răspuns 

Mergi la:

Utilizatori care citesc acest subiect: 1 Vizitator(i)