Adaugă Răspuns 

Punctajul Subiectului:
  • 0 Voturi - 0 medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Buna !Sunt Catalina si alcoolul e noul meu viciu :(
11/04/2016, 11:51 AM
Răspuns: #1
Buna !Sunt Catalina si alcoolul e noul meu viciu :(

Buna ! Ma bucur ca in sfarsit mi-am facut curaj sa va scriu .
Ma numesc Catalina , am 36 de ani si am nevoie de ajutor, sunt alcoolica. Am zis ca o sa trec prin asta singura da nu pot...e mai greu decat atunci cand m-am lasat de tigari.
Parintii mei sunt alcoolici amandoi , am suferit mult mai ales pentru mama mea .
Am trecut printr-un proces urat de dezalcoolizare cu ea , fara succes .
Uite acum pas cu pas parca ma indrept parca spre acelasi destin si nu vreau asta .
De ce beau , chiar nu stiu ...nu prea as avea vreun motiv.
Ma uit dimineata in oglinda si nu ma recunosc de multe ori , am imbatranit , m-am uratit, am cearcane negre sub ochi mereu.
Ce e mai trist ca e l-am adus si pe sotul in aceeasi situatie . La inceput ma certa mereu pt ca imi cumparam zilnic alcool , acum a renuntat si cumpara pentru amandoi. Asa ca lupta pe care va trebui sa o duc va fi pentru doi .
Nu stiu de unde sa incep , cum sa incep .
Mereu spun ca de luni nu voi mai bea si binenteles nu reusesc sa ma abtin.
Azi e luni ...asa ca incep saptamana cu o noua speranta .
Găsește toate mesajele acestui utilizator
Citează acest mesaj într-un răspuns
11/04/2016, 01:57 PM (Ultima modificare: 11/04/2016 01:59 PM de eve.)
Răspuns: #2
RE: Buna !Sunt Catalina si alcoolul e noul meu viciu :(
(11/04/2016 11:51 AM)Lina A scris:  
Ma numesc Catalina , am 36 de ani si am nevoie de ajutor, sunt alcoolica. Am zis ca o sa trec prin asta singura da nu pot...e mai greu decat atunci cand m-am lasat de tigari.
Parintii mei sunt alcoolici amandoi , am suferit mult mai ales pentru mama mea .
Uite acum pas cu pas parca ma indrept parca spre acelasi destin si nu vreau asta .
Ma uit dimineata in oglinda si nu ma recunosc de multe ori , am imbatranit , m-am uratit, am cearcane negre sub ochi mereu.
Ce e mai trist ca e l-am adus si pe sotul in aceeasi situatie . La inceput ma certa mereu pt ca imi cumparam zilnic alcool , acum a renuntat si cumpara pentru amandoi. Asa ca lupta pe care va trebui sa o duc va fi pentru doi .

Mă bucur foarte tare că eşti aici cu noi, poate fi un nou început al vieţii tale şi nu numai, se pare că nu ești singura din familie cu acesată boală.
Şi eu am început abstinenţa mea adevarată, prin Programul Alcoolicilor Anonimi de aici de pe forum, după o recădere survenită după doi ani de nebăut alcool - dar fără program - doar ca aveam cunoștiință de el și mai citeam uneori de pe forum .Am fost ajutată foarte mult, aici am găsit înţelegere a situaţiei mele şi am fost ajutată în mod real să ies din compulsivitatea dependenţei. Se poate !
Ţine aproape, scrie cât de mult şi împărtăşeşte situaţia ta, nu te închide în tine!

Doamne ajută!Angel

11/04/2016, 05:04 PM (Ultima modificare: 11/04/2016 07:29 PM de Fane.)
Răspuns: #3
(11/04/2016 11:51 AM)Lina A scris:  
Bună Cătălina !
Bine ai venit alături de noi, suntem dovada că se poate trăi si fără alcool, se poate trăi liber si fără gandul la următorul pahar, singur e greu dar împreună putem reusi, noi te ajutăm pe tine tu ne ajuti pe noi să ne mentinem abstinenti, doar de bunăvoința ta depinde s începi recuperarea , acum aici, nu maine nu peste o săptămână. Ai aici o hartă cu grupurile AA din țară http://www.alcooliciianonimi.ro/index.php/ro/ dacă te hotărăsti că vrei să participi la un grup de suport, sau mai ai varianta participării online. Fii fără frică draga Cătălina, si noi suntem ca tine doar că suntem abstinenti , deci nu te va judeca nimeni, din contră vei găsi suportul necesar pentru a te recupera din boala asta ticăloasă. Singurul tratament pe care îl cunoastem este abstinenta zilnică, acel Azi nu beau, fără planuri de nebăut un an, doi , trei , etc. ... doar, Azi nu beau ! atat si vei vedea cât de benefic va fi pentru viața ta !
Doamne ajută !

Alcoolul nu este raspunsul , el doar te face sa uiti intrebarea!
11/04/2016, 05:27 PM
Răspuns: #4
(11/04/2016 05:04 PM)Fane A scris:  
(11/04/2016 11:51 AM)Lina A scris:  [font=Trebuchet MS]
Bunbucur ca in sfarsit mi-am facut curaj sa va scriu .
Ma numesc Catalina , am 36 de ani si am nevoie de ajutor, sunt alcoolica. Am zis ca o sa trec prin asta singura da nu pot...e mai greu decat atunci cand m-am lasat
Bună Cătălina !
Bine ai venit alături de noi, suntem dovada că se poate trăi si fără alcool, se poate trăi liber si fără gandul la următorul pahar, singur e greu împreună putem reusi, noi te ajutăm pe tine tu ne ajuti pe noi să ne mentinem abstinenti, doar de bunăvoința ta depinde s înecpi recuperarea , acum aici, nu mainenu peste o săptămână. Ai aici o hartă cu grupurile AA din țară dacă te hotărăsti că vrei să participi la un grup de suport, sau mai ai varianta participării online. Fii fără frică draga Cătălina, si noi suntem ca tine doar că suntem abstinenti , deci nu te va judeca nimeni, din contră vei găsi suportul necesar pentru a te recupera din boala asta ticăloasă. Singurul tratament pe care îl cunoastem este abstinenta zilnică, acel Azi nu beau fără planuri de nebăut un an, doi , trei , etc. ... doar, Azi nu beau ! atat si vei vedea cât de benefic va fi pentru viața ta !
Doamne ajută !

Va multumesc. Chiar m-am emotionat. Asa o sa fac..."Azi nu o sa beau" fara alte planuri .
11/04/2016, 09:17 PM
Răspuns: #5
(11/04/2016 05:27 PM)Lina A scris:  
(11/04/2016 05:04 PM)Fane A scris:  
(11/04/2016 11:51 AM)Lina A scris:  [font=Trebuchet MS]
Bunbucur ca in sfarsit mi-am facut curaj sa va scriu .
Ma numesc Catalina , am 36 de ani si am nevoie de ajutor, sunt alcoolica. Am zis ca o sa trec prin asta singura da nu pot...e mai greu decat atunci cand m-am lasat
Bună Cătălina !
Bine ai venit alături de noi, suntem dovada că se poate trăi si fără alcool, se poate trăi liber si fără gandul la următorul pahar, singur e greu împreună putem reusi, noi te ajutăm pe tine tu ne ajuti pe noi să ne mentinem abstinenti, doar de bunăvoința ta depinde s înecpi recuperarea , acum aici, nu mainenu peste o săptămână. Ai aici o hartă cu grupurile AA din țară dacă te hotărăsti că vrei să participi la un grup de suport, sau mai ai varianta participării online. Fii fără frică draga Cătălina, si noi suntem ca tine doar că suntem abstinenti , deci nu te va judeca nimeni, din contră vei găsi suportul necesar pentru a te recupera din boala asta ticăloasă. Singurul tratament pe care îl cunoastem este abstinenta zilnică, acel Azi nu beau fără planuri de nebăut un an, doi , trei , etc. ... doar, Azi nu beau ! atat si vei vedea cât de benefic va fi pentru viața ta !
Doamne ajută !

Va multumesc. Chiar m-am emotionat. Asa o sa fac..."Azi nu o sa beau" fara alte planuri .

foarte bine te-ai gandit, felicitari!!!!!! ma bucur f. tare! Smile
iar daca iti place sa citesti , este o carte care se numeste Viata fara bautura, incerc acum sa o atasez. Si cum a zis Fane, ar fi bine de ajuns la un grup local , sau la sedinte online; se discuta programul si ne ajutam unii pe altii, ne sustinem pentru recuperare si abstinenta SENINE.

Viata fara bautura

Doar 24 ore - e motto-ul nostru.
Bafta! Smile

12/04/2016, 12:10 PM
Răspuns: #6
Buna draga Catalina.

Situatia ta nu este usoara.
Ma bucur pentru optimismul tau si pentru curajul si determinarea care ti-au trebuit pentru a scrie pe forum.Iar inaintea lor a fost cu siguranta o intentie:INTENTIA DE A RENUNTA LA ALCOOL.
Nu uita de ea si aminteste-ti in fiecare clipa de ea si de imprejurarile care te-au dus la aceasta intentie.
Si eu provin din o familie in care un parinte a fost alcoolic (a fost pentru ca acum se afla in lumea de dincolo a Tatalui Ceresc),celalalt s-a chinuit sa ne creasca .....ok,ne-au crescut,dar cumva nu am fost pregatita pentru viata,pentru deceptii,dezamagiri,etc iar cand m-am confruntat cu ele am ales calea mai usoara a uitarii in alcool decat curajul de a lupta.
A fost mai usor dar apoi si dureros pentru ca dupa amortirea sentimentelor si emotiilor date de efectele alcoolului in corp venea "dusul cel rece al realitatii" care consta in durere si mai mare,stii si tu cred bine diminetile cu mahmureala,chip buhait si gandire incetosata.Iar problemele erau tot acolo plus si cele noi date de consumul de alcool.
Incarcata acum si cu problema refacerii din alcool nu am reusit sa "vad" spre ce ma indrept,nu mi-a fost invatatura de minte iar la urmatoarea deceptie am procedat la fel.Probabil ca intr-o dimineata mi-am amintit ce stiam cumva de la altii ca "cui pe cui de scoate" si ca sa scap de mahmureala m-am tratat cu .....desigur alcool.
Ce fain....iar mi-am amortit emotiile si sentimentele,chiar si gandirea si am inceput sa ma indrept cu pasi repezi si siguri spre instalarea bolii.Nimeni nu stie cam cand a trecut linia de la un bautor normal spre abuziv si apoi alcoolic.Eu,despre mine pot scrie ca s-a intamplat foarte repede,doar ca am ascuns foarte bine de societate prin perioade mai intai lungi iar apoi din ce in ce mai scurte de abtinere sau baut controlat.Tot despre mine daca incerc sa ma analizez calatorind prin trecut pot scrie ca am avut in comportamentul meu adolescent permanent o predispozitie spre o dependenta.Puteam foarte usor sa raman la problemele cu alimentatia,medicamentele dar a fost sa fie alcoolul.E si mai usor de procurat,efectul tranchilizant se produce repede si pe moment uitam de tot.
Acum stiu de unde mi se trag toate,prin programul AA am reusit sa ma cunosc,sa-mi deschid mintea si ochii spre interiorul meu si cu blandete sa tratez si sa vindec toate aceste rani sufletesti,asa ca astazi sa nu mai fie nevioe sa-mi amortesc simturile pentru a putea TRAI.Acum eu traiesc viata mea si nu ea pe mine sau eu a altcuiva.Vezi tu,cautarea refugiului in alcool si alcoolismul sunt doar simptome,sunt manifestari ale noastre la boli sufletesti necunoscute inca de cel in cauza si neconstientizate,ranile sunt adanci in suflet iar "zgarieturile" de pe suprafata sunt doar ceea ce se poate vedea cu ochiul liber dar nu si adevaratele cauze ce sunt invizibile cu ochiul ce vede.
Acolo trebuie de ajuns,pentru a vindeca sufletul,emotia,durerea,sentimentul,lucruri despre care la scoala si in familie nu am invatat si zic eu,poate fi si un motiv al alegerii de a bea.Asta face cu succes programul AA de peste 80 de ani,de cand un alcoolic pe nume Bil in dorinta lui de a ramane abstinent a cautat si gasit in disperarea lui de atunci un alt alcoolic pe nume Bob si a observat ca discutand impreuna despre problema lor dispare dorinta de a bea alcool.
Asa peste putin timp au pus la cale un program ce vine in ajutorarea celor ce doresc sa renunte la alcool si sa-i ajute sa se recupereze.
Pentru mine colacul de salvare a stat in fraza "Azi nu beau".
Sa-ti spun si de ce:
De nenumarate ori am zis:nu mai beau de luni,de la paste,de la anul nou,de la primavara,....etc,etc....nu am reusit niciodata sa ma tin de promisiune!!!!
Azi nu beau este insa la timpul prezent!Ce s-a intamplat ieri nu mai pot schimba,apartine de trecut,ce va fi maine nu stiu,poate nici nu ajung pana maine,tot ce conteaza este ziua de astazi,acum.Pentru cele 24 de ore in curs pot sa ma straduiesc sa stau fara alcool iar de nu ,le poti impartii in jumatate sau sferturi,cum poti si crezi ca rezisti fara bautura.
Mai avem si o rugaciune:
Doamne,da-mi seninatatea
De a accepta ceea ce nu pot schimba,
Curaj,sa schimb ceea ce pot
Si intelepciunea de a le deosebii!
Eu m-am rugat ffff mult sa pot accepta ceea ce este de neschimbat,adica fapul ca nu mai am voie sa beau.Cu timpul am ajuns la dorinta de a nu mai bea si cum un prieten zice:"ai grija la ceea ce-ti doresti ca s-ar putea sa ti se intample" ,asa si este alcoolul nu-mi mai starneste interesul si traiesc mult mai bine fara el,toate aspectele vietii s-au armonizat pe un drum echilibrat.
Chipul s-a dezumflat,trasaturile mele de om au revenit,ochii si-au recapatat stralucirea ce nu o avusera din copilarie,(poate nici atunci),in familie nu mai exista cearta si scandal....toate astea datorita programului AA si a comunitatii ce m-a ajutat,sprijinit si incurajat.
Poti incepe cu :Azi nu beau!
Apoi,trebuie sa doresti a face asta pentru tine.Nu pentru sot,familie,etc....
Tu esti cea mai importanta persoana din viata ta iar daca tu nu esti bine nici ai tai nu pot fi pentru ca universul da precum primeste.Dai echilibru,bunatate,iubire,asta primesti.Dai frica,rusine,vinovatie,asta primesti.
Deci,trebuie sa o faci pentru tine.
Apoi sa te uiti un pic la neviole tale.Poate un control medical,vitamine ce te pot pune pe picioare....alcoolul ucide celulele si distruge vitaminele si mineralele corpului.Din fericire corpul nostru se regenereaza si se reface mult mai usor decat il stricam noi in ani pentru ca il anima viata pusa in el de Creator.
E primavara...iesi la o plimbare,admira frumusetea din jur,florile....de cand nu ai mai mirosit o zambila???.....cerul,mersul norilor,descopera viata si imprieteneste-te cu ea.
Ingrijeste-te pe tine si trupul tau pentru ca prin el ajungem la suflet.
Incearca si citeste cartea Alcoolicilor Anonimi si cartea Viata fara bautura,le gasesti la sectiunea Biblioteca.

Iti recomand filmul : http://vk.com/video_ext.php?oid=25613687...aad16&hd=1

Iti recomand si celelalte filme de la sectiunea video a forumului dar pe acesta in special pentru ca este vorba despre un cuplu de alcoolici ca si in cazul tau. (doar daca sotul tau nu este decat un bautor inrait care atunci cand are un scop,un tel se lasa fara prea mare greutate de bautura.Poate fi si asa.(vezi capitolul 2,Exista o solutie.Alcoolicii anonimi)

Tine legatura cu cineva din comunitate,intra la sedintele online,mergi la un grup AA daca la tine in oras este.Nu uita ca ti-am scris ca asa a luat fiinta comunitatea AA,cand doi alcoolici au constientizat ca in timp ce vorbesc impreuna despre problemele lor nu mai simt nevioa de a bea.Problemele nu dispar odata cu intrarea in abstinenta dar in urma discutiilor te eliberezi de povara si in mintea ta se face loc pentru a intra idei de rezolvare.
Mult succes!
Doamne ajuta si asteptam sa ne mai scrii.

"Cine priveste afara viseaza.Cine priveste in sine se trezeste!"
12/04/2016, 02:27 PM
Răspuns: #7
Am găsit printre fișierele mele Viața Fără Băutură. Sunt tot felul de trucuri care te ajută foarte mult la început în bătălie. Succes!!!!

Fișier(e) Atașat(e)
.pdf  VFB.pdf (Mărime: 1,43 MB / Descărcări: 0)
12/04/2016, 07:06 PM
Răspuns: #8
Bine ai venit printre noi!
Azi e marti, regula tot aia ramane. Azi nu beau.
Grea situatie ai, dar chiar si asa ai mari sanse. Pentru ca esti printre putinii care si-au dat seama ca au o problema.
Grea situatie, pentru ca probabil ai mostenit o gena si in plus bea si sotul tau.
Dar trebuie sa intelegi ca asta e batalia ta, si numai a ta. Greu reusim sa ne ajutam pe noi insine, daca mai incercam sa tragem pe cineva dupa noi, e imposibil.
Dar nu esti singura in incercarea asta. Ai si gasit deja aici niste prieteni gata sa te ajute, e destul sa ceri. Incearca sa participi la o sedinta reala, daca nu probeaza sedintele online. Oricare varianta e mai buna decat nimic.
Incearca sa citesti Bigbook, poti sa o gasesti aici in biblioteca.
Sper sa fi bine si astazi..
13/04/2016, 11:28 AM
Răspuns: #9
Multumesc ! O sa incerc la sedintele on line cat imi permite timpul. Azi e miercuri sunt bine . Nici azi nu o sa beau...Aserara am fost singura acasa si am rezistat tentatiei sa fug la magazin dupa o doza de bere . Mi-am facut un ceai .Doamne ajuta !
14/04/2016, 08:26 AM (Ultima modificare: 14/04/2016 09:34 AM de eve.)
Răspuns: #10
(13/04/2016 11:28 AM)Lina A scris:  Multumesc ! O sa incerc la sedintele on line cat imi permite timpul. Azi e miercuri sunt bine . Nici azi nu o sa beau...Aserara am fost singura acasa si am rezistat tentatiei sa fug la magazin dupa o doza de bere . Mi-am facut un ceai .Doamne ajuta !
Bravooooooo!!!!! ești pe drumul cel bun! Ține-o tot așa!!!Smile Ne bucurăm mult dacă vii la online! te așteptăm cu drag!

Uite, am găsit azi un citat care ni se potrivește cred foarte bine mai ales la început,când înca tentația este mare :

De la o oră la alta - carte, citat:

De multe ori, în primele noastre ore si zile în care renunțăm la chimicalele care ne afectează mintea, gânduri ciudate încep să ne dea târcoale: ' suntem CHIAR așa de rau incât chiar trebuie să renunțăm ACUM?'. Și am vrea să spunem: ' Păi nu, nu suntem chiar așa de rău.”
Dar totuși cât de rău ar trebui să fim pentru aceasta? Morți?

Pentru aceasta oră, fie ca eu să nu mă mai joc cu mintea mea. Foarte hotărât, în această ora, eu nu beau.

Mai multe:

http://www.justfortodaymeditations.com/d...-april-14/

Adaugă Răspuns 

Mergi la:

Utilizatori care citesc acest subiect: 1 Vizitator(i)