Adaugă Răspuns 

Punctajul Subiectului:
  • 0 Voturi - 0 medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Confruntari ale familiei dependentului
06/04/2016, 02:48 PM (Ultima modificare: 06/04/2016 03:23 PM de Dorin.)
Răspuns: #11
RE: Confruntari ale familiei dependentului
(30/03/2016 11:02 PM)Marius A scris:  Pleci de pe alte pozitii in lupta asta, stii deja cam cu ce se confrunta fiul tau..
Din pacate pozitia e aceeasi.. ai mainile legate.
Si e nevoie de ani de zile ca un parinte sa accepte, daca accepta vreodata, ca nu poate sa il ajute activ pe propriul lui copil, intr-o batalie ca asta..
Ajutorul pasiv insa e posibil, cu o mare doza de obiectivism, daca un parinte poate sa faca asta.. Ar trebui sa te gandesti ca si cum ar fi copilul altuia, si ce indrumari ai da tu acelui parinte..
Greu, dar nu imposibil.
De multe ori m-am intrebat ce as putea eu face pt. copilul meu daca ar avea aceeasi problema. Raspunsul: nimic.
Dar odata ce ajungi in situatia respectiva, sunt sigur ca pur si simplu nu poti..sa nu faci nimic.

Marius ai multa dreptate in afirmatiile tale, probabil e experienta acumulata care vorbeste si de asemenea un spirit analist, poate cu o usoara tenta pesimistaSmile
Dar sa dam cezarului ce-i apartine, pesimistul e un fost optimist documentat.
Ieri am petrecut 7 ore la medic pt si cu o persona draga care are probleme de alcool si de care ma tin de multa vreme ca s-o fac sa inteleaga ca are si trebuie sa-si accepte problema dar mai ales solutia care este AJUTOR DIN EXTERIOR!
A sfarsit prin a ceda si de ieri a intrat pe "moara" recuperarii
Găsește toate mesajele acestui utilizator
Citează acest mesaj într-un răspuns
06/04/2016, 03:37 PM
Răspuns: #12
„A sfarsit prin a ceda si de ieri a intrat pe "moara" recuperarii”
Poti fi un suport si un sponsor foarte bun pentru acea persoană.Exemplul tău este cel mai bun mesaj.
Doamne ajută Dorin!

Alcoolul nu este raspunsul , el doar te face sa uiti intrebarea!
06/04/2016, 03:45 PM
Răspuns: #13
Doamne ajuta Fane, multumesc mult pt incurajari,
Adaugă Răspuns 

Mergi la:

Utilizatori care citesc acest subiect: 1 Vizitator(i)