Adaugă Răspuns 

Punctajul Subiectului:
  • 0 Voturi - 0 medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Confruntari ale familiei dependentului
27/03/2016, 06:22 PM
Răspuns: #1
Confruntari ale familiei dependentului
Buna ziua dragilor,

Am aflat de curand ca fiul meu se drogheaza.
O lovitura de berbec care ne-a pus pe dreapta, ne-a lasat fara grai, cu o durere profunta, vecina cu depresia.
Am consultat mai multe forumuri in ideea de a invata ce cum si cand pot interveni, am mii de intrebari si nici un raspuns.
Din fericire cred in Dumnezeu si mai cred ca El lucreaza prin oameni de bine, oameni patiti, generosi, care se confrunat cu situatii similare si sunt gata sa-i ajute si pe altii s-o faca.
Multumesc anticipat tuturor celor care ma vor ajuta sa pot veni in ajutorul fiului meu.

dorin
Găsește toate mesajele acestui utilizator
Citează acest mesaj într-un răspuns
27/03/2016, 08:00 PM
Răspuns: #2
RE: Confruntari ale familiei dependentului
Bună Dorin si bine ai venit pe forum !
Îmi pare rău pentru ce se întâmplă cu fiul tău si nu o spun doar din complezență ci ca un depenent care stie cu ce se confruntă. Nu ai dat detalii si nu prea stiu cu ce te-as putea ajuta... Dacă incă mai consumă este cam rău pentru ca nu prea ai ce face, dacă doreste sa se lase atunci este un lucru bun pentru ca poate fi ajutat. Nu stiu din ce localitate esti si daca acolo de unde esti exista grupuri de suport. In Constanta avem asa ceva si pentru alcoolici si pt alte adictii unde avem si dependenti de droguri in recuperare. De asemenea poate frecventa si un grup AA până găseste ajutor în altă parte. Însă trebuie sa fie curat... Aș dori să te pot ajuta mai mult dar nu am detalii. Răspunsurile nu sunt atât de usoare din păcate.
Îți doresc liniste si sănătate ! Doamne ajută !

Alcoolul nu este raspunsul , el doar te face sa uiti intrebarea!
27/03/2016, 08:59 PM (Ultima modificare: 28/03/2016 09:51 AM de Marius.)
Răspuns: #3
(27/03/2016 06:22 PM)Dorin A scris:  Buna ziua dragilor,

Am aflat de curand ca fiul meu se drogheaza.
O lovitura de berbec care ne-a pus pe dreapta, ne-a lasat fara grai, cu o durere profunta, vecina cu depresia.
Am consultat mai multe forumuri in ideea de a invata ce cum si cand pot interveni, am mii de intrebari si nici un raspuns.
Din fericire cred in Dumnezeu si mai cred ca El lucreaza prin oameni de bine, oameni patiti, generosi, care se confrunat cu situatii similare si sunt gata sa-i ajute si pe altii s-o faca.
Multumesc anticipat tuturor celor care ma vor ajuta sa pot veni in ajutorul fiului meu.

dorin
Prima conditie in recuperare este sa doreasca el acest lucru. Degeaba doresc parintii, sotia, copiii, prieteni sau colegii sa il ajute, daca el nu doreste sa fie ajutat. Stiu ca suna descurajant insa toti cei de aici stiu acest lucru.
Imagineaza-ti ca trecem in fiecare zi pe langa betivi care zac prin santuri, umfla buzunarele carciumarilor si trebuie sa ne resemnam cu gandul ca nu putem face nimic pentru ei. Degeaba am merge sa discutam cu ei, nu are cum sa ajunga mesajul la ei.
Decat atunci cand intr-o zi isi doresc sa iasa de acolo. Si atunci pot fi ajutati. In primul rand, un alt dependent abstinent, care sa stea de vorba cu el si sa ii impartaseasca viata lui. Asta are darul de a dezmetici uneori dependentul. Cineva care a trecut prin aceleasi suferinte este mai apropiat decat oricine altcineva.
Ca parinti, din pacate nu prea aveti ce face. Suna dur si greu de inghitit. dar acesta este adevarul. Cel mult ati putea sa ii sugerati sa stea de vb. cu un dependent recuperat, care sa ii dea speranta ca se poate intoarce din iadul in care se afla.. Si ca isi poate recapata viata inapoi.
Toate astea vi le poate explica oricine de la un grup AA, daca aveti vreunul in localitate. Si v-ar putea indruma in modul de abordare a problemei.
Un comportament corect fata de el, va trebui sa adoptati, si imediat. Pentru ca modul vostru de tratare a acestei probleme poate sa prelungeasca momentul la care isi da seama ca nu e bine pe ce cale a luat-o..
Un simplu exemplu. Nu ii mai dati bani, sub nici o forma. Mai sunt si altele..
Imi pare rau pentru situatia in care va aflati..
28/03/2016, 05:32 PM
Răspuns: #4
Servus Dorin

Andi-codependenta. Tu si mama fiului tau, sora sau alte persoane care sunteti in preajma lui, sunteti bineveniti la grupurile al-anon. Dependenta e o boala de familie. Mi-a luat niste ani sa pricep si sa accept ca eu merg la grup fara sa consum pentru mine insami. Si a functionat. Pentru mine, programul si-a indeplinit misiunea dincolo de asteptari. Da, avem nevoie sa ajutam bolnavul, si ca sa putem face asta, avem nevoie sa ne ajutam pe noi. Si voi aveti nevoie de ajutor pentru propria suferinta, si pentru asta exista grupurile al-anon. Daca ne spui de unde esti, te putem informa daca exista in orasul tau grup live si indruma...de veti vrea sa faceti ceva pentru propria persoana. De nu, atunci sa va ganditi ca tot asa NU vrea INCA nici fiul vostru... Pana una alta, exista grup online pentru adictii mixte, martea de la ora 21.00 pe aplicatia zoom. O parte din cei care participa la acest grup au incercat si drogurile printre altele. Iar joia de la ora 21.00 pe aceeasi camera este grup pentru apartinatori ai dependentilor. Pentru CODEPENDENTI. Cu drag sunteti bineveniti oricand decideti sa faceti ceva pentru voi insiva. Intreaba orice, ridica orice problema, ai grija de sufletul tau. Ti se va raspunde. iar daca vreti sa intrati la grupuri online, semnalizati ca sa va putem ghida cum anume.
Mai scrie-ne. Ramai aproape. E tare fain aici cu "baietii" astia. Viata mea este schimbata. Le sunt recunoscatoare.

Andi-code
29/03/2016, 04:49 AM
Răspuns: #5
Va multumesc din suflet pentru raspunsurile voastre.
Am retinut deja cateva idei f.interesante si utile.
Am deja o veste buna, am reusit sa reluam comunicarea cu fiul nostru, iar propunerea de a cauta ajutor pare destul de bine primita.
Pentru moment incercam sa observam evolutia situatiei si sa-i sugeram pe toate caile sa recurga la ajutor in paralel cu consultarea forumurilor de specialitate.
O sa revin pe forum cu intrebari si vesti.
Inca o data mii de multumiri si zile senine tuturor spre beneficiul personal dar si cel colectiv.
29/03/2016, 09:07 AM
Răspuns: #6
Doamne, ce bine că este acest forum! Pentru oamenii care il caută!
Mulțumesc, mulțumesc, mulțumesc!
SmileHeart

29/03/2016, 02:15 PM
Răspuns: #7
Ca si tine Eve exprim si eu un trio multumesc pentru acest forum, insufletit de oameni generosi care vor cu orice pret sa ajute pe cei cazuti in capcane.
Fac parte si eu din cei scapati din groapa adanca a relatiei cu alcoolul si contributia forumului AA a fost una decisiva.
Marius multumesc, suntem cunostinte vechi, Fane multumesc, suntem cunostinte mai putin vechi, vechilor si noilor prieteni si sprijinitori le multumesc deopotriva.
Multumesc si asta nu in ultimul rand Lui Dumnezeu pt ca lucreaza PRIN oameni ca voi, "medici de garda" in mediul virtual, acolo unde poate pentru cei mai multi e inceputul terapiei.
Situatia e stabila daca pot sa ma exprim asa, noi am inghitit "galusca" una mare gata sa ne innece, iar fiul nostru e functional (merge la slujba, se antreneaza, nu mai consuma alcool-ceea ce e un progres considerabil).
Comunica, mi-a spus ca consuma GHB ocazional (nu stiu cat de ocazional) si asta in scop terapeutic (ca sa poata functiona).
Gestiunea recuperarii nu e usoara si sunt convins ca nu are mari sanse de reusita daca nu apeleaza la ajutor asa ca este ceea ce-i recomandam pe toate caile.
Doamne fa-ne intelepti rabdatori si scoate-ne in cale oameni buni, atat noua cat si lui si de asemenea tuturor celor care au nevoie.
Va salut pe toti abstinentii cu deosebita pretuire si consideratie.
29/03/2016, 08:12 PM
Răspuns: #8
(29/03/2016 02:15 PM)Dorin A scris:  Ca si tine Eve exprim si eu un trio multumesc pentru acest forum, insufletit de oameni generosi care vor cu orice pret sa ajute pe cei cazuti in capcane.
Fac parte si eu din cei scapati din groapa adanca a relatiei cu alcoolul si contributia forumului AA a fost una decisiva.
Marius multumesc, suntem cunostinte vechi, Fane multumesc, suntem cunostinte mai putin vechi, vechilor si noilor prieteni si sprijinitori le multumesc deopotriva.
Multumesc si asta nu in ultimul rand Lui Dumnezeu pt ca lucreaza PRIN oameni ca voi, "medici de garda" in mediul virtual, acolo unde poate pentru cei mai multi e inceputul terapiei.
Situatia e stabila daca pot sa ma exprim asa, noi am inghitit "galusca" una mare gata sa ne innece, iar fiul nostru e functional (merge la slujba, se antreneaza, nu mai consuma alcool-ceea ce e un progres considerabil).
Comunica, mi-a spus ca consuma GHB ocazional (nu stiu cat de ocazional) si asta in scop terapeutic (ca sa poata functiona).
Gestiunea recuperarii nu e usoara si sunt convins ca nu are mari sanse de reusita daca nu apeleaza la ajutor asa ca este ceea ce-i recomandam pe toate caile.
Doamne fa-ne intelepti rabdatori si scoate-ne in cale oameni buni, atat noua cat si lui si de asemenea tuturor celor care au nevoie.

Mă bucur sincer să citesc vestile bune!
Doamne ajuta să fie bine în continuare !

Alcoolul nu este raspunsul , el doar te face sa uiti intrebarea!
30/03/2016, 08:21 AM
Răspuns: #9
(29/03/2016 02:15 PM)Dorin A scris:  Ca si tine Eve exprim si eu un trio multumesc pentru acest forum, insufletit de oameni generosi care vor cu orice pret sa ajute pe cei cazuti in capcane.

Te înțeleg foarte bine Dorin pentru că și eu am un copil cu probleme emoționale și psihice și sufăr de multe ori din această cauză așa că mi-a plăcut foarte mult ruga ta: " Doamne fa-ne intelepti rabdatori si scoate-ne in cale oameni buni, atat noua cat si lui si de asemenea tuturor celor care au nevoie" , și subscriu Smile. Doamne ajută!

30/03/2016, 11:02 PM
Răspuns: #10
Pleci de pe alte pozitii in lupta asta, stii deja cam cu ce se confrunta fiul tau..
Din pacate pozitia e aceeasi.. ai mainile legate.
Si e nevoie de ani de zile ca un parinte sa accepte, daca accepta vreodata, ca nu poate sa il ajute activ pe propriul lui copil, intr-o batalie ca asta..
Ajutorul pasiv insa e posibil, cu o mare doza de obiectivism, daca un parinte poate sa faca asta.. Ar trebui sa te gandesti ca si cum ar fi copilul altuia, si ce indrumari ai da tu acelui parinte..
Greu, dar nu imposibil.
De multe ori m-am intrebat ce as putea eu face pt. copilul meu daca ar avea aceeasi problema. Raspunsul: nimic.
Dar odata ce ajungi in situatia respectiva, sunt sigur ca pur si simplu nu poti..sa nu faci nimic.
Adaugă Răspuns 

Mergi la:

Utilizatori care citesc acest subiect: 1 Vizitator(i)