Adaugă Răspuns 

Punctajul Subiectului:
  • 0 Voturi - 0 medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Alexandru55m
14/03/2016, 02:23 PM
Răspuns: #11
RE: Alexandru55m
(14/03/2016 01:44 AM)Alexandru55m A scris:  Azi a fost greu. Dupa o zi nenorocita si plina de necazuri ma intorceam spre casa,destul de suparat si inghetat. M-am oprit intr-un magazin sa-mi iau tigari si niste articole de uz casnic. Sesizand raftul cu alcool,tarii mai precis mi-a cam filat o lampa la ideea..... in seara asta macar.....
Nu. M-am oprit,frana hidraulica in actiune. Realizam ca nu era vorba de seara asta.ci de nimicirea unei initiative pozitive. In fine,cat de pozitiv trebuie sa gandesti ca sa treci permanent peste necazuri fara a anestezia mintea ? Nu stiu,stiu desigur ca alcoolul nu ajuta la nimic,doar agraveaza situatiile.
Maine e luni,incepe o alta saptamana sterila.
Sper sa dorm azi.
Multumesc tuturor pentru raspunsuri.

Cand nu poti dormi, ai putea citi BigBook sau Meditatiile sau VFB ( Viata fara bautura) si asta iti da o sansa sa iti revii si chiar poate sa te invaluie somnul pentru ca au rol de linistitori( pentru mine mai ales meditatiile).

In VFB sunt multe tips& tricks sa ,,fentezi" situatii care te-ar putea apropia de paharul care apoi ne impinge spre irationalitate ca sa ma exprim elegant (,, subtila nebunie a primului pahar")...

Au trecut sase luni decand am intrat in abstinenta prin programul AA ( inainte am stat 2 ani abstinenta fara program si am recazut apoi...) si abia acum ultima data cand am fost la supermarket si m-am uitat la raionul cu bauturi am constatat ca sentimentul meu era de INDIFERENTA. Si mi-a placut tare mult!!!!

Abstinenta senina, Doamne ajuta!Smile

Găsește toate mesajele acestui utilizator
Citează acest mesaj într-un răspuns
17/03/2016, 10:50 PM
Răspuns: #12
Salutari. Timpul trece. Ma uimesc pe mine,nu am mai baut de atat de mult timp incat practic am si uitat cum e. Foarte ciudat. Zic atat de mult pentru ca in opinia mea este mult ..... Si totodata e uimitor faptul ca rezist,tentatia exista,asemeni unui zambet rece si fals......
Rabdarea e cheia.
Totusi nu dorm. Dorm putin si chinuit.
O seara buna.
18/03/2016, 12:10 PM (Ultima modificare: 18/03/2016 12:12 PM de eve.)
Răspuns: #13
(17/03/2016 10:50 PM)Alexandru55m A scris:  Salutari. Timpul trece. Ma uimesc pe mine,nu am mai baut de atat de mult timp incat practic am si uitat cum e. Foarte ciudat. Zic atat de mult pentru ca in opinia mea este mult ..... Si totodata e uimitor faptul ca rezist,tentatia exista,asemeni unui zambet rece si fals......
Rabdarea e cheia.
Totusi nu dorm. Dorm putin si chinuit.
O seara buna.

Asa este la inceput de drum, prin asta am trecut si eu;
oricum nu prea puteam dormi decat putin si cand consumam alcoolice.
Apoi, am trecut la pasul 2 si 3, si urmand acesti pasi am inceput sa ma schimb cate putin, ceva sai cineva a lucrat acolo in capul meu ca urmare a pasilor si a sedintelor, am inceput sa nu mai fiu singura si incet incet si somnul a revenit mai normal.

Si tentatia a mai ramas cateva luni ; acuma nu mai este, multumesc CeluideSus al meu.Smile
Abstinenta senina!

19/03/2016, 09:30 AM
Răspuns: #14
servus Alexandru

E rau cu problemele de somn. Le cunosc minunat.
Cum iti e in program facand pasii? Cum te simti la grupuri?

Andi
19/03/2016, 11:43 AM
Răspuns: #15
(17/03/2016 10:50 PM)Alexandru55m A scris:  Ma uimesc pe mine,nu am mai baut de atat de mult timp incat practic am si uitat cum e. Foarte ciudat. Zic atat de mult pentru ca in opinia mea este mult .....
Asta face parte din sindromul norului roz... Deja probabil ca ai uitat cum a fost ultima bauta, sau gandul la ea nu mai apare.
E o capcana pe care ne-o intinde alcoolul. Totul parca merge minunat, lucrurile par sa revina la un fel de normalitate si ...uitam.
Urmatorul lucru pe care mi-l amintesc e ca zac intr-o carciuma, cu capul pe masa, incerc sa ma ridic si nu pot.. Si ma intreb cum naiba s-a intamplat asta.. Ca totul parea atat de normal.
Cu somnul, e nevoie de mult timp ca sa iti revii. Trebuie sa capeti si putina liniste sufleteasca, furata de obicei de la grupuri. Si somnul va veni..
Pregateste-te pentru prima lovitura. Daca treci de prima, cu celelalte va fi ceva mai usor. Asigura-te ca ai instrumente la indemana.
O sa reusesti. Si noi am reusit, deci e posibil. Chiar daca sansele sunt de partea alcoolului, are toata puterea asupra noastra, e de ajuns sa nu bem primul pahar.
Adaugă Răspuns 

Mergi la:

Utilizatori care citesc acest subiect: 1 Vizitator(i)