Adaugă Răspuns 

Punctajul Subiectului:
  • 0 Voturi - 0 medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Alexandru55m
09/03/2016, 02:26 PM
Răspuns: #1
Alexandru55m
Buna ziua. Este prima data cand scriu pe acest forum si era si momentul sa spun si eu ceva atata vreme cat sprijinul din partea unor persoane de aici mi-a fost esential.
Ma numesc Alexandru,am 28 de ani si am baut (cu intreruperi) de peste 8 ani.
Fara sa fac acum o istorisire plictisitoare a vietii mele pot spune ca anul 2014 a fost cel mai cumplit an,un an in care am baut zilnic si mi-am facut mult rau,am facut lucruri pe care le-am regretat si tot restul de chestii stiute de cei care au suferit datorita alcoolului. In fine,am fost abstinent aproape un an. In 2015 practic nu am baut nimic. A fost o ambitie si o lupta cu sine. 2016 a inceput prost,din nou am scapat complet de sub control , am avut o luna in care efectiv mi-am testat limitele de rezistenta fizica si psihica.... iadul incepea din nou sa cuprinda realitatea. Am vorbit din nou cu cineva.... o doamna deosebita,i-am spus ce are loc si ..... Acum sunt din nou cuminte si abstinent. Probleme doar cu somnul. In rest ..... revine o intrebare,de ce facem ce facem ?

Multumesc.
Găsește toate mesajele acestui utilizator
Citează acest mesaj într-un răspuns
09/03/2016, 08:44 PM (Ultima modificare: 09/03/2016 08:44 PM de Fane.)
Răspuns: #2
RE: Alexandru55m
Salutare Alexandru si bine ai venit pe forum !
~de ce facem ce facem ?~ pentru că suntem aloolici si nu mai eram stăpâni pe viata noastra cand beam, pentru că ne-am pierdut sănătatea mintala pe timpul consumului, dar există o solutie si aceea este AA-ul și abstinenta zilnica... dacă stai alături de noi vei reusi asa cum am reusit si noi. Doar de tine depinde. Îți doresc succes ! Doamne ajută !

Alcoolul nu este raspunsul , el doar te face sa uiti intrebarea!
09/03/2016, 11:48 PM
Răspuns: #3
(09/03/2016 02:26 PM)Alexandru55m A scris:  In rest ..... revine o intrebare,de ce facem ce facem ?
Nici unul dintre cei care nu cunosc alcoolismul nu cunoaste acest raspuns. Asta e motivul pt. care functioneaza AA. Ca noi stim ce trairi am avut, si, in mod ciudat, le auzim povestite de altii.
Iar raspunsul e simplu.
Pentru ca suntem nebuni. Conform definitiei emise de Einstein, unul care repeta un experiment de 10 ori, acesta are de fiecare data acelasi deznodamant, acela e nebun daca crede ca a 11-oara va obtine alt rezultat.
Asadar, suntem nebuni. Si asa suntem perceputi de cei care nu sunt alcoolici. Si asa ajungem si noi sa ne vedem trecutul si reprobabilele fapte, dupa ce revenim la o viata normala. In abstinenta.
Pentru noi nu functioneaza nici o logica sau rationament, argumentele sunt inutile.
Iar nebunia este de fapt boala care ne afecteaza pe toti. Urmare a dependentei de alcool.
De ce facem ce facem? ce nu ar da sa stie raspunsul la asta medicii, preotii, samd.. Dar isi dau seama de adevar, doar cand ajung si ei alcoolici, la randul lor.
10/03/2016, 10:45 AM (Ultima modificare: 10/03/2016 10:46 AM de Constantin.)
Răspuns: #4
De ce facem ce facem? Pentru că suntem niște oameni bolnavi, bolnavi fizic, mental și spiritual, bolnavi de o boală care ne convinge că nu suntem bolnavi, că suntem grozavi și că vom rezolva noi totul. Iluzia că într-o zi vom rezolva problema băutului ne poate duce până la moarte sau până la porțile nebuniei(demența alcoolică). Dar, ATENȚIE! există posibilitatea stopării acestei boli, numai să-ți dorești, să-ți dorești să mergi până în pânzele albe numai ca să o rezolvi. Programul AA ne ajută, numai că trebuie pus în aplicare, nu analizat, comparat, criticat. Aici trebuie să accepți că ai nevoie de ajutor, că nu tu ești cel puternic, să accepți că ești alcoolic, fără a încerca să te mai minți că nu ești chiar atât de alcoolic, că... ori ești ori nu ești( o femeie nu poate fi mai puțin gravidă, ori este , ori nu este) O dată ce accepți, practic faci primul pas spre abstinență, următorii sunt pentru toată viața, ca abstinența să fie și senină.
O zi bună în abstinență cu seninătate!
10/03/2016, 11:43 AM
Răspuns: #5
De ce am facut ceea ce am facut?
Buna intrebare si mi-ar place tare mult sa aflu raspunsul doar ca nu stiu de unde . Si in momentul de fata nici nu ma mai intereseaza. Ce a fost a fost. Acum am o noua viata si voi continua sa am aceasta noutate in viata mea doar 24 ore in fiecare zi.

Am cautat si eu ajutorul pe forum si l-am gasit prin niste oameni deosebiti , care, culmea, apar - atunci cand ai nevoie.
Voiam sa scap de obsesia alcoolului ( medicii au ajuns la concluzia ca e o boala, nu eu) ; aceasta obsesie - dependenta - cea mai la indemana tuturor mi-a cam distrus viata si din pacate nu numai a mea;
m-am trezit cam tarziu dar multumesc in fiecare zi lui Dumnezeu ca am facut-o si ca El mi-a redat sanatatea mintala pierduta in vremea in care consumam alcool si nu mai puteam gandi, trai, munci ...etc...

Inainte de ultimul set de baut care m-a tinut cam vreo doua luni anul trecut in vara, am rezistat si eu in abstinenta ,,prin vointa si autocontrol" - cum le place la multi sa zica - 2 ani - iar apoi din cauze emotionale ( boala) -am recazut.
Stiam de acest forum si am ajuns sa scriu si sa cer ajutor, si el mi s-a dat; persoana care m-a ajutat cel mai mult si in care aveam deja incredere, mi-a sugerat FERM sa merg la AA din localitate si a fost cea mai buna alegere din viata mea sa o ascult si sa merg chiar daca a trebuit sa imi infrang inertiile emotionale legate de aceasta. Imi pare foarte foarte bine ca am facut-o.
Am primit de la oamenii aceia multa atentie, multe materiale multa intelegere .
De asemenea am participat la foarte multe sedinte online, si continui acest lucru si acum, pentru ca daca n-o fac, imi cam lipseste, si le multumesc tuturor pentru ajutorul primit.
Sunt foarte recunoscatoare.
Esti tanar si ai toata viata inainte, e o mare sansa sa accepti programul AA si comunitatea de tanar. Mult mult succes in alegerile pe care le faci!
Doamne ajuta!

12/03/2016, 02:40 PM
Răspuns: #6
Multumesc tuturor pentru raspunsuri. Ceea ce spuneti e real si este in mod evident rezultatul experientelor traite. Ceea ce stiu momentan este ca nu mai beau. Si in cazul meu asta implica o stare de profunda introspectie,cuplata cu singuratatea cea mai deplina. Alcoolul era un partener,nociv ce e drept,dar era. Acum e straniu,poate greu,dar incerc sa ma desolidarizez de el.... Lupta merge mai departe.
12/03/2016, 08:52 PM
Răspuns: #7
(12/03/2016 02:40 PM)Alexandru55m A scris:  Multumesc tuturor pentru raspunsuri. Ceea ce spuneti e real si este in mod evident rezultatul experientelor traite. Ceea ce stiu momentan este ca nu mai beau. Si in cazul meu asta implica o stare de profunda introspectie,cuplata cu singuratatea cea mai deplina. Alcoolul era un partener,nociv ce e drept,dar era. Acum e straniu,poate greu,dar incerc sa ma desolidarizez de el.... Lupta merge mai departe.

Felicitari, tot asa inainte, cate 24 ore!!!!Smile
Doamne ajuta!!!!

12/03/2016, 08:57 PM
Răspuns: #8
Felicitări !
Tine aproape !
Fiecare zi la timpul ei !
Abstinentă senină ! Doamne ajută !

Alcoolul nu este raspunsul , el doar te face sa uiti intrebarea!
14/03/2016, 01:44 AM
Răspuns: #9
Azi a fost greu. Dupa o zi nenorocita si plina de necazuri ma intorceam spre casa,destul de suparat si inghetat. M-am oprit intr-un magazin sa-mi iau tigari si niste articole de uz casnic. Sesizand raftul cu alcool,tarii mai precis mi-a cam filat o lampa la ideea..... in seara asta macar.....
Nu. M-am oprit,frana hidraulica in actiune. Realizam ca nu era vorba de seara asta.ci de nimicirea unei initiative pozitive. In fine,cat de pozitiv trebuie sa gandesti ca sa treci permanent peste necazuri fara a anestezia mintea ? Nu stiu,stiu desigur ca alcoolul nu ajuta la nimic,doar agraveaza situatiile.
Maine e luni,incepe o alta saptamana sterila.
Sper sa dorm azi.
Multumesc tuturor pentru raspunsuri.
14/03/2016, 09:16 AM
Răspuns: #10
Servus Alexandru

De amu` io iti doresc sa ti lumineze Dumnezeu, Obi, Zeul planetelor, Puterea grupului...cum vrei tu sa i zici Puterii tale superioare, mintea in asa fel incat in saptamana sterila sa vezi si chestiile marunte si faine, nu doar cele care inflameaza si cauta intensitatea, agonia si extazul. Si sa te lasi sa te bucuri de simple fapte precum ca te trezesti dimineata, ca te speli singur pe dinti, ca nu trebuie sa te imbrace nimeni, ca iti permiti iesiri din casa fara insotitor (nu ca asta ar fi un lucru rau, doar ca astea sunt darurile tale in acest moment). Adica sa te bucuri de ce ai, mai degraba decat de ce nu ai. De pasii pe care i-ai facut deja, decat de cei pe care inca nu ii intrevezi. Pana si faptul ca ai avut o zi "grea" e plin de lectii pt tine daca tot iti petreci orele de somn in meditatie, ai sa intelegi ce spun.
Apai...Doamne/Obi/etc...ajuta!

Andi - de~ si code~ Smile
Adaugă Răspuns 

Mergi la:

Utilizatori care citesc acest subiect: 1 Vizitator(i)